Mzdy v privátních zdravotnických zařízeních jsou výrazně nižší

Průměrné mzdy zaměstnanců soukromých zdravotnických zařízení jsou o více než 3000 korun nižší než platy pracovníků v zařízeních, která zřizuje ministerstvo zdravotnictví nebo kraj, město či obec. Vyplývá to z posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky…

PRAHA –

Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů a mluvčího Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka platy v zařízeních zřízených státem nemusejí vždy odpovídat jejich hospodářskému výsledku. Stát zvyšuje mzdy zaměstnanců zařízení, která řídí, a mnohdy tato zařízení také dotuje. Soukromý majitel se musí chovat ekonomicky a zvyšuje mzdy, pokud na to má, řekl Jelínek.

Průměrná měsíční hrubá mzda pracovníků ve zdravotnických organizacích zřizovaných státem či samosprávou dosáhla v prvním až třetím čtvrtletí loňského roku 19.300 korun. Lékaři dostávali za svou práci 37.800 korun a sestry 18.300 korun. Zaměstnanci privátních zařízení v prvním pololetí roku 2005 v průměru brali 15.900 korun. Lékaři pobírali 36.500 korun a sestry 14.800 korun.

Průměrná hrubá mzda v České republice dosáhla ve 3. čtvrtletí 18.800 korun měsíčně.

V České republice stouply průměrné příjmy ve státních zařízeních od roku 2000 téměř o 7000 korun, v soukromých o 4500 korun. Počet zaměstnanců odměňovaných podle státem stanovených tabulek klesá. Nejvíce ubývá pracovníků zařízení, jejichž zřizovatelem jsou kraj, města a obce. Tato zařízení často mění zřizovatele a přecházejí na jiný způsob odměňování, které není vázáno na mzdové tabulky. Odvíjí se od úspěšného či neúspěšného hospodaření.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr Jiří Kilian

Kolega Jelínek by se měl oprostit od vyjadřování ke způsobům a přiměřenosti odměňování zaměstnanců, už proto, že zastupuje jiný segment lékařské obce. Když už by chtěl něco podotknout, měla by z toho být zřejmá aspoň elementární znalost věci. Jinak ilustruje desorientaci nejen vlastní.

Znova a po několikeré už je třeba zdůraznit, že měsíční plat lékaře zaměstnance zahrnuje přesčasovou práci. Vypovídající by měla být mzda hodinová. Pokud se týká uvedeného srovnání příjmů lékařů, udivuje mne, jak se dá spočítat příjem privátních lékařů.

Mzdy v privátních zdravotnických zařízeních jsou výrazně nižší
Ohodnoťte tento článek!