Přejít na obsah

Mzdy zdravotníků v soukromém sektoru jsou nižší

zpět
29.9.2006

Průměrná měsíční mzda zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovatelem je kraj, obec, město, ministerstvo nebo ostatní centrální orgány, činila koncem loňského roku 19.800 korun. Lékaři podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky vydělávali průměrně 38.600 korun a sestry 18.700 korun...

Praha - Zaměstnanci soukromého sektoru si vydělávali v průměru 16.700 korun, ale mzdy lékařů byli nižší jen o 1000 korun. Sestry zaostávaly za svými kolegyněmi o 2000 korun.

Mzdy personálu státních a regionálních zařízení se v porovnání s rokem 2004 zvýšily o 4,6 procenta. Výdělky zaměstnanců privátních zařízení rostly o něco rychleji a zvýšily se o 5,4 procenta.

Zaměstnanci soukromých zařízení jsou placeni podle zákona o mzdě, ostatní podle zákona o platu a odměně v rozpočtových organizacích. Tvůrci zákona o neziskových nemocnicích byli kritizováni za to, že vzhledem k legislativní chybě by pracovníci neziskových nemocnic přešli na způsob odměňování, který platí v soukromých zařízeních.

Ústavní soud ve středu na návrh několika senátorů zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, která podle něj byla v rozporu s ústavou. Zřizovatelé zhruba 140 nemocnic je tak nemusejí do 28. listopadu přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Průměrná mzda ve zdravotnictví se od roku 2000 zvýšila o 6900 korun. Ve srovnání s průměrnou mzdou v Česku byla mzda ve zdravotnictví na konci minulého roku o 209 korun vyšší.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Mzdy zdravotníků v soukromém sektoru jsou nižší

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Mzdy zdravotníků v soukromém sektoru jsou nižší

Komentáře

dalších 13 komentářů
mira-le mira-le Re:Re:lež  | 10. 10. 2006 15:16

Zase mně vypnul totálně mozek,opět píšu nesmysly.Doktoři nemůte mi pomoci-já se z toho ODS snad zblázním,to je k nevydržení

Irena Soukupová Re:lež  | 2. 10. 2006 16:05

Vážený pane, dovolte abych Vám připomněla, že tato zpráva patří k monitoringu tisku a médií, který náš web každý den zajišťuje. Pokud máte výhrady k jejímu obsahu, obratťe se na ČTK. S pozdravem Irena Soukupová redaktorka ZDN.cz

goro gorogoro presne tak  | 30. 09. 2006 19:59

Presne tak , všetky zdrav. zariadenia po správou vzšších celkov. pochopili velmi rýchlo že na fakturach za liekz. energiach ., neušetria ani korunu. Jednoducho ich musia zaplatiť tak ako sú. Setrit a teda zvyšovať ziskovost / pretože o peniaza ide až v prvej rade / sa dá len na platoch zamestnancov., konkretne tých ktorý nemaju na výber. Na slovensku je rozdiel medzi platom tabulkovým a realným cca 5-7000 Sk.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné