Mzdy zdravotníků v soukromém sektoru jsou nižší

Titulní obrázek

Průměrná měsíční mzda zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovatelem je kraj, obec, město, ministerstvo nebo ostatní centrální orgány, činila koncem loňského roku 19.800 korun. Lékaři podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky vydělávali průměrně 38.600 korun a sestry 18.700 korun…

Praha – Zaměstnanci soukromého sektoru si vydělávali v průměru 16.700 korun, ale mzdy lékařů byli nižší jen o 1000 korun. Sestry zaostávaly za svými kolegyněmi o 2000 korun.

Mzdy personálu státních a regionálních zařízení se v porovnání s rokem 2004 zvýšily o 4,6 procenta. Výdělky zaměstnanců privátních zařízení rostly o něco rychleji a zvýšily se o 5,4 procenta.

Zaměstnanci soukromých zařízení jsou placeni podle zákona o mzdě, ostatní podle zákona o platu a odměně v rozpočtových organizacích. Tvůrci zákona o neziskových nemocnicích byli kritizováni za to, že vzhledem k legislativní chybě by pracovníci neziskových nemocnic přešli na způsob odměňování, který platí v soukromých zařízeních.

Ústavní soud ve středu na návrh několika senátorů zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, která podle něj byla v rozporu s ústavou. Zřizovatelé zhruba 140 nemocnic je tak nemusejí do 28. listopadu přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Průměrná mzda ve zdravotnictví se od roku 2000 zvýšila o 6900 korun. Ve srovnání s průměrnou mzdou v Česku byla mzda ve zdravotnictví na konci minulého roku o 209 korun vyšší.

ČTK

Mzdy zdravotníků v soukromém sektoru jsou nižší
Ohodnoťte tento článek!