Na Bulovce leží tři turisté

Na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka leží tři turisté, kteří se vrátili z pobytu na Srí Lance a zažili tam přírodní katastrofu. „Jsou postiženi průjmovým onemocněním, ale bez teplot,“ řekla primářka infekční kliniky doktorka Hana Roháčová…

Podle klinických příznaků se tedy nejedná o žádné infekční onemocnění.

Bulovka, která se na infekční onemocnění specializuje, je připravena přijmout v případě potřeby i další turisty, kteří se vrátí z postižené oblasti a budou mít určité zdravotní problémy.

Hlavní hygienik republiky Michael Vít uvedl, že „Česku nehrozí vyšší nebezpečí přenosu infekčních nemocí z přírodní katastrofou zasažených míst“.

Vít dodal, že cholera může vypuknout zejména mezi místním obyvatelstvem v postižených lokalitách. Čím dříve tedy turisté, kteří tam nyní jsou, budou doma, tím pro ně lépe.

„Doporučujeme všem turistům, kteří budou cestovat do postižených oblastí, aby se nechali očkovat proti tyfu, choleře, žloutence a žluté zimnici. Bez těchto očkování by do postižených míst v žádném případě cestovat neměli,“ řekl Vít.

Informoval, že Světová zdravotnická organizace ke 2. lednu zatím nezaznamenala v postižených oblastech žádné infekční onemocnění. „To se ale může ze dne na den změnit,“ varoval Vít.

Doporučil všem turistům, kteří se vrátili z postižených míst domů, aby se bedlivě sledovali a při zhoršeném zdravotním stavu okamžitě navštívili lékaře.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!