Na Bulovce už brzy postaví nejbezpečnější kliniku v ČR

rekonstrukce, stavba

Meningokok, HIV a AIDS, žloutenka nebo prasečí chřipka. Všechna tato závažná onemocnění řeší lékaři z infekčního oddělení Na Bulovce. Nemocnici čeká nyní radikální přestavba. V Praze 8 vyroste nejbezpečnější klinika v České republice.

„V naší zemi bude takové pracoviště naprosto ojedinělé. Snažili jsme se o jeho vznik už dlouho a konečně se nám to podařilo,“ řekla Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení.

Viry se nesmí šířit dál

Jeden z nejdůležitějších bodů přestavby je zajištění bezpečnosti. Oddělení je plné virů a je nutné zamezit, aby se šířily dál. „Zabezpečení proti úniku virů jsou momentálně opravdu nedostačující,“ řekla Deníku Hana Roháčová.

„Prostory budou sloužit například k porodům žen s otevřenou tuberkulózou nebo k operacím pacientů s HIV,“ řekl Vlastmil Sršeň z odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Ke zvýšení ochrany poslouží vlastní čistička, ale také nová vzduchotechnika. „Ochranu zajistí speciální vzduchové filtry,“ řekl Hofmann. Bezpečností systém už v minulosti ověřily laboratoře, které pracují se stejně nebezpečnými infekcemi jako lékaři z Bulovky.

Modernizace centra za pětačtyřicet milionů korun slibuje mnoho dalších změn. „Vznikne tady mimo jiné ojedinělý operační sál,“ řekl Hofmann. Jeho stěny a podlahy budou pokryty speciálním povrchem, který je snadno omyvatelný a lehce dezinfikovatelný. Investice na rekonstrukci oddělení vyčlenila ze svého rozpočtu česká vláda.

„Celý projekt je schválený, připravený a je vydáno stavební povolení. Práce začnou pravděpodobně v září a skončí na jaře roku 2011,“ říká ředitelka Fakultní nemocnice Na Bulovce Kateřina Toběrná. Podle primářky oddělení stavební práce chod kliniky neomezí, maximálně lehce sníží komfort pacientů.

Nemocnici čeká nový pavilon

Na rekonstrukci v této části kliniky navážou v dalších letech rozsáhlé práce v její západní části za zhruba 200 milionů korun. Součástí projektu bude mimo jiné přístavba pavilonu pro třetí stupeň biologického rizika. Takové centrum vysoce nebezpečných nákaz je připraveno na příjem pacientů s infekcemi jako je antrax, SARS, krvácivé horečky a dalšími nakažlivými chorobami.

„Po dokončení bude infekční klinika vybavena tak jako nejlepší taková oddělení v západní Evropě,“ dodal Vlastmil Sršeň z odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!