Na chřipku zemřelo v této sezoně 84 lidí

Na chřipku zemřelo v Česku v sezoně od loňského září do letošního května 84 lidí. Státní zdravotní ústav zveřejnil data na webu tento týden s tím, že Česko je v postepidemické fázi, výskyt chřipky je už jen sporadický.

„Nemocnost odpovídá roční době, chřipka cirkuluje již jen sporadicky, typ B má mírnou převahu,“ uvedla vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Připomněla, že i v této fázi se ještě objevují komplikované průběhy a úmrtí. V období, jež zahrnuje zhruba osm měsíců, bylo hlášeno 291 závažných případů chřipky, nejčastějším původcem byl virus A H1N1.

Převážná většina komplikovaných pacientů měla některé ze základních chronických onemocnění, vesměs tito nemocní nebyli očkováni proti chřipce, případně záznam o tomto očkování chybí. Pacienti byli ve věku od pěti měsíců do 95 let. Ve 239 případech byla při léčbě podána antivirotika.

Přes 94 procent evropských sítí hlásí neepidemickou situaci. Ačkoli v porovnání s předchozími týdny v posledním týdnu počet potvrzených chřipek v Evropě mírně stoupl, celkové množství pacientů trvale klesá.

Ohodnoťte tento článek!