Na dluhy zdravotnických zařízení má jít posledních 175 milionů Kč

Na oddlužení zdravotnických zařízení zřízených bývalými okresními úřady by mělo jít posledních 175 milionů korun. Ministerstvo financí navrhuje převést tuto částku na pět krajů, které o prostředky požádaly. Závazky nemocnic, které přešly pod kraje, by tím měly být definitivně vyřešeny. O přidělení peněz bude dnes rozhodovat vláda…

PRAHA –

O peníze zažádaly kraje Vysočina, Jihočeský, Plzeňský, Liberecký a Pardubický. Do konce letošního roku chce ministerstvo financí uvolnit 80 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Zbylých 95 milionů korun by se mělo stát výdajem státního rozpočtu na příští rok.

U Vysočiny a Pardubického kraje byly nepřesně vyčísleny pohledávky vůči zdravotním pojišťovnám a také pohledávky vůči lhůtě splatnosti. Resort jim navrhuje dát polovinu požadované částky.

Liberecký kraj má dostat peníze na uhrazení soudního sporu, který loni prohrálo místní zdravotnické zařízení. Plzeňský kraj má dostat prostředky na úhradu závazků zdravotnického zařízení, které přešlo na kraj již nefunkční byla na něj posléze uvalena exekuce. Jihočeský kraj má dostat dotaci na splacení dluhu vůči samotnému ministerstvu financí.

Kraje dříve vyčíslily celkovou ztrátu převzatých nemocnic na šest miliard, kabinet jim nakonec dal téměř 3,5 miliardy korun. Většinu peněz vláda předtím ušetřila díky rekordně nízkým úrokům nebo na referendu o členství země do Evropské unie. Kvůli doplacení poslední části peněz však letos stát musel snížit úhradu ztráty České konsolidační agentury o 767 milionů korun.

Kraje při přebírání peněz zároveň podepsaly memorandum, ve kterém se zavázaly neuplatňovat ohledně převodu zdravotnických zařízení žádné další požadavky. Výjimku tvoří mimořádné případy po dohodě s resortem financí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!