Přejít na obsah

Na Homolce se léčí kvalitně a bezpečně

zpět
29.6.2011
stetoskop, obvaz, úraz
zvětšitstetoskop, obvaz, úrazZdroj: rightontrackllc.com

stetoskop, obvaz, úraz | Zdroj: rightontrackllc.com

 

Pražská Nemocnice Na Homolce získala už potřetí prestižní americkou značku kvality – mezinárodní akreditaci JCI (Join Commission International). O opětovném udělení akreditace rozhodla mezinárodní komise auditorů, která prověřovala celkem 1 033 indikátorů kvality a bezpečnosti péče, přičemž nemocnice neprošla pouze ve dvou z nich.

Certifikátem od JCI se mohou v ČR pochlubit pouze 4 ze 190 nemocnic. Kromě Nemocnice Na Homolce jím disponují ještě pražský Ústav hematologie a krevní transfuze, Fakultní nemocnice Ostrava Masarykův onkologický ústav v Brně.

Certifikát JCI se obhajuje každé tři roky a Homolka byla v roce 2005 prvním zařízením u nás, které dokázalo splnit přísná kritéria této akreditace.

Podle ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého nemocnice usilovala o akreditaci ve snaze poskytovat kvalitní a bezpečnou zdravotní péči, kterou by bylo možno definovat a hodnotit na základě měřitelných standardů.

„Je to významné ocenění profesionality a práce našich zaměstnanců a zejména důležitý signál pro naše pacienty. Kvalita péče, bezpečnost jejího poskytování a předcházení možným rizikům jsou pro nás prvořadé,“ uvedl ředitel Dbalý.

Co je JCI

JCI je celosvětově působící organizace se sídlem v Chicagu s více než stoletou tradicí, která akredituje speciálně zdravotnická zařízení.

Její akreditační systém je založen na souboru 331 akreditačních standardů, které odpovídají všem důležitým činnostem zdravotnického zařízení a postihují jak oblast bezprostřední péče o pacienty (dostupnost a kontinuita péče, práva pacientů a jejich blízkých, diagnostická péče, terapeutická péče, edukace pacientů a jejich blízkých, kvalita péče a bezpečí pacientů, prevence a kontrola nemocničních infekcí), tak oblast bezpečného, efektivního a správného řízení nemocnice (řízení a vedení, zajištění bezpečnosti nemocničního prostředí, kvalifikace a vzdělávání personálu, řízení informací a komunikace).

Každý standard se dále dělí na jednotlivé ukazatele, které popisují, co musí nemocnice dělat, aby naplnila daný standard. V 331 standardech JCI je obsaženo celkem 1 033 ukazatelů. V průběhu týdenního auditu akreditačních inspektorů se hodnotí dodržování standardů JCI a plnění jejich ukazatelů.

Posuzované zdravotnické zařízení musí poskytovat přesné a pravdivé informace. Pokud posuzované zařízení zkreslí – ať úmyslně či z nedbalosti – informaci, která souvisí s akreditačním šetřením, JCI jeho akreditaci okamžitě zruší.

Na základě informací zjištěných při akreditačním šetření a podaných v závěrečné zprávě auditorského týmu vynáší potom konečný výrok o udělení či neudělení akreditace mezinárodní akreditační výbor centrály JCI v Chicagu. Rozhodnutí akreditačního výboru se doručuje řediteli posuzované nemocnice.

Akreditace se vyplácí

V USA je akreditace podmínkou smlouvy s pojišťovnou u nás tomu tak zatím není. Podle Dbalého u nás v současnosti zdravotní pojišťovny ve smluvních vztazích ani platbách nezohledňují to, zda dosáhlo dané zdravotnické zařízení nějaké akreditace, ať už domácí nebo mezinárodní. Podle Dbalého je to sice škoda, ale i tak se prý uplatňování principů akreditace v praxi nemocnici výrazně vyplácí.

„Z naší zkušenosti můžeme zodpovědně říci, že akreditace a důsledné uplatňování jejích principů v praxi posunulo Homolku mílovými kroky dopředu. Za prvé jsme řadu procesů v nemocnici díky akreditaci zracionalizovali a sjednotili – například zdravotnickou dokumentaci dnes najdete napříč nemocnicí všude stejnou, což má zásadní význam pro nezaměnitelnou identifikaci pacienta, diagnostiku jeho obtíží a sledování veškeré péče, která mu byla poskytnuta. Za druhé jsme ale díky akreditačním standardům identifikovali všechny rizikové oblasti v nemocnici a začali se detailně věnovat prevenci nežádoucích situací, které se pacientovi mohou stát během pobytu v nemocnici a ve svých důsledcích potom mohou vést ke zvýšení nákladů na péči v řádu statisíců až milionů korun. Tyto mimořádné události, jak je akreditační terminologie nazývá, jsou statisticky celosvětově velmi významné a patří mezi ně především nákaza nemocniční infekcí, pády pacientů, chybné podání léků a další. Nám se například – a nejen díky akreditaci – ale především důsledným řízením a sledováním kvality a bezpečnosti podařilo od roku 2007 snížit výskyt některých typů nemocničních infekcí o 30 – 50%, příkladem mohou být infekce krevního řečiště nebo stafylokokové infekce,“ zakončil výčet výhod akreditace Dbalý.

Více o JCI zde: http://www.jointcommissioninternational.org/


Autoři

Filip Kůt Citores, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Na Homolce se léčí kvalitně a bezpečně

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na Homolce se léčí kvalitně a bezpečně

Komentáře

dalších 5 komentářů
U nás v Kradlouskově Homolka tobolka  | 29. 06. 2011 19:40

Finančně výhodné to není a tuhle legraci platíme všichni. f

... Homolka tobolka  | 29. 06. 2011 13:17

No pane jo...tady promluvil odborník...:-). Kolik amerických vojáků si za rok podvrkne v doupově kotník? A jak je to finnčn výhodné je ošetřit? Pokud něčemu nerozumím, snažím se o tom něco dozvědět a nemluvím do toho dřív, než o tom něco vím...toto poučení je pro vás zdarma...:-)

P.K. Pohled pacienta.  | 29. 06. 2011 10:58

Akreditace je hezká navenek, ale jako pacient jsem byl zklamaný. Žádný vlídný přístup, některé sestry absolutně bez zájmu, informovanost pacientů na nule (stohy lejster, to ano, ale osobní pohovor? na to není čas). Bohužel jako lékař jsem si nemohl nevšimnout ani odborných pochybení...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné