Na jihu Čech letos dvojnásobně přibylo klíšťové encefalitidy

Více než dvojnásobně vzrostl oproti loňsku počet případů klíšťové encefalitidy v Jihočeském kraji. Hygienici jich letos zaznamenali 89, což je o 52 více než ve stejném období loni.

Výskyt onemocnění je vyšší, protože podmínky v přírodě jsou pro klíšťata téměř ideální. Řekla to Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice. Nejedná se ale o nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy v regionu, v roce 2006 hygienici zaznamenali v Jihočeském kraji 171 případů. Encefalitida může skončit i smrtí.

I v minulém týdnu přibyli čtyři noví pacienti. Podle Luňáčkové není nic mimořádného, pokud se v říjnu objeví nový případ klíšťové encefalitidy. „Setkáváme se s tím i v listopadu a někdy také začátkem prosince. Důvodem je mimo jiné to, že inkubační doba trvá tři týdny, takže lidé přijdou s onemocněním k lékaři až s měsíčním zpožděním,“ uvedla.

Klíšťová encefalitida se nevyskytuje rovnoměrně po celém kraji. Některé oblasti jsou zatíženy výrazněji. „Nejvíce potvrzených případů – celkem 25 – evidujeme na Českokrumlovsku, 22 na Strakonicku a s velkým odstupem pak 13 na Táborsku a deset na Českobudějovicku a Prachaticku. Pouze dva případy se zatím objevily na Jindřichohradecku,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Stále narůstá i počet pacientů s lymskou boreliózou, kterou rovněž přenášejí klíšťata. Hygienici registrují letos 170 případů, v minulém týdnu jich přibylo sedm. Loni v tuto dobu přitom bylo v kraji o 58 případů méně.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

Ohodnoťte tento článek!