Na jihu Moravy chybí sociální lůžka, odlehčila by plným nemocnicím

V Jihomoravském kraji, převážně v Brně by mělo vzniknout 300 sociálních lůžek pro dlouhodobě nemocné, což by odlehčilo přeplněným nemocnicím. Po jednání zástupců ministerstva zdravotnictví, nemocnic, kraje a záchranné služby to novinářům v Brně řekl náměstek ministerstva Roman Prymula.

Podle Prymuly dlouhodobě nemocní pacienti leží dlouho na interních lůžkách, která by měla sloužit pro lidi s akutnějšími problémy. Interních lůžek je pak nedostatek. Jihomoravský kraj má několik záměrů na zřízení dlouhodobých lůžek, ať už výstavbou pavilonu nebo rozšířením současných kapacit. Krajské nemocnice mají skoro 700 lůžek následné péče a skoro 400 lůžek interních.

Organizace začaly řešit situaci poté, co nedávno záchranná služba vozila pacienta mimo ohrožení života v sanitce několik hodin a žádná z nemocnic ho nepřijala kvůli plnému stavu. Aby se situace neopakovala, chystají několik kroků. Jedním je vznik webu, do kterého budou nemocnice vkládat informace o volných kapacitách a záchranáři je budou využívat při umisťování pacientů. Za druhé nelze podle Prymuly svážet pacienty ze všech koutů kraje do Brna, pokud to není potřeba, ale je potřeba je umístit v nemocnici poblíž. Posledním krokem má být vznik sociálních lůžek pro dlouhodobě nemocné především v Brně, ale i v dalších místech kraje.

Problém s umístěním se netýká pacientů v akutním ohrožení života, o které se většinou stará Fakultní nemocnice Brno. Potíže však vznikají s pacienty s menšími zdravotními problémy, kteří se obracejí na záchranku. Podle účastníků schůzky vznikají potíže, protože jsou interní lůžka obsazená dlouhodobě nemocnými pacienty, kteří by měli být spíš v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo následně na sociálních lůžkách. Těch je ale podle Prymuly nedostatek, a proto je potřeba zajistit jich dalších 300.

Radní kraje pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO) uvedl, že kraj má několik záměrů vybudovat dlouhodobá lůžka například v Tišnově výstavbou nového pavilonu nebo rozšířením současných kapacit v Břeclavi, další lůžka by mohla být i v Hustopečích. Jednat se bude i s Brnem, které má dvě nemocnice. Prymula řekl, že je potřeba také to, aby větší část pacientů vyšetřili praktičtí lékaři, kteří by mohli sloužit i do 17:00. Tím pádem by se pak snížil počet lidí v ambulancích nemocnic nebo volajících záchrannou službu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!