Na jihu Moravy je za týden šest nových případů žloutenky

V Jihomoravském kraji za první týden roku 2017 přibylo šest nových případů žloutenky, uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Od začátku roku 2016 je to 454 potvrzených případů. Největší nárůst 30 případů za týden byl loni v létě. Podle Ciupek možnost šíření nákazy trvá. Za poslední týden loňského roku přibylo deset nemocných, takže byl loni celkový počet potvrzených případů 448. Hygienikům se ale stále daří zabránit šíření v kolektivech a ve školách.

Ciupek nechtěla odhadovat, zda už je nákaza žloutenkou na ústupu, protože se některé případy z prosince a období svátků mohou projevit až v lednu. „Nicméně lze říct, že máme opatření v devíti školách a některá už budou v příštích týdnech končit,“ řekla Ciupek.

Podle ní se podařilo zabránit tomu, aby se nákaza dostávala na více dětí ve školních zařízeních nebo kolektivech. Hygienici vždy provedli opatření, pokud se někde objevil nemocný jednotlivec. „Lví podíl na tom mají pedagogové, kteří poučili děti k takové hygieně, která se sluší a patří. Další věci je vakcinace, takže se nám podařilo děti včas naočkovat,“ sdělila Ciupek.

Jiná situace byla v rodinách, kde se postupně nakazilo více členů. Hygienici už provedli protiepidemická opatření u více než 2200 lidí, kteří byli v kontaktu s nemocnými. Tím zabránili rozšíření.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy, především když lidé konzumují potraviny neumytýma rukama. Proto je podle hygieniků nutné umývat si je teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

Ohodnoťte tento článek!