Na jihu Moravy třetím rokem po sobě ubylo porodů

Ilustrační foto; miminko, dítě, ruce

V Jihomoravském kraji loni opět ubylo porodů. V porodnicích v regionu loni rodilo 12.540 žen, o pět procent méně než rok předtím. Porodů v kraji ubylo třetím rokem po sobě, úbytek je však tentokrát strmější.

Nejvíc porodů ztratila loni ivančická nemocnice, a to víc než pětinu ve srovnání s rokem 2010. Pokles zaznamenala všechna porodnická zařízení v kraji, zveřejnil krajský porodník Petr Janků z Fakultní nemocnice Brno (FNB).

Díky vysoké porodnosti roste počet obyvatel kraje. Stoupá osmým rokem po sobě a zatímco dřív to bylo především díky migraci, v posledních letech má větší význam porodnost. Loni se v kraji narodilo o 1308 lidí víc, než kolik jich zemřelo.

Ze statistiky vyplývá, že v kraji neubývá dvojčat. Loni jich byla čtyři procenta, což je ve srovnání s rokem 2010 nárůst o několik desetin. Lékaři si to vysvětlují rostoucím počtem umělých oplodnění, při nichž se lékaři mnohdy šanci na úspěch snaží zvyšovat zaváděním více oplodněných vajíček do ženina těla.

Jejich kolegové z novorozeneckých oddělení to kritizují s poukazem na rizika. S vícečetným těhotenstvím roste pravděpodobnost, že se děti narodí předčasně, nedonošené, a budou tudíž potřebovat náročnou a drahou péči včetně resuscitace a pobytu v inkubátoru.

Krajští porodníci dnes zároveň chválili organizaci porodnické péče v kraji. Ze statistiky vyplývá, že 95 procent žen, které rodily nedonošené dítě s váhou do 1500 gramů, přivedlo miminko na svět ve FNB. U dětí do 1000 gramů se to podařilo v 94 procentech případů. Lékaři preferují, aby se takto maličké děti narodily na specializovaném pracovišti a nemusely se převážet až po porodu. „Převoz je pro nedonošené dítě příliš náročný,“ uvedla mluvčí FNB Anna Mrázová.

Naopak běžné porody podle ní nechce FNB okresním porodnicím rozhodně přebírat, protože sama má svou kapacitu přes dvouprocentní meziroční pokles zcela vytíženou.

Ohodnoťte tento článek!