Na Karvinsku chybí mnoho praktických lékařů

Titulní obrázek

Ordinace přeplněné, dlouhé čekání na vyšetření u lékaře, nebo oznámení: Nové pacienty nepřijímáme. S tím se můžeme setkat v poslední době u praktických lékařů a u lékařů pro děti a dorost v karvinském regionu. A bude ještě hůř, lékařů ještě ubude! Ti současní stárnou a nových je jako šafránu. Od roku 2003 se zaregistrovali v okrese Karviná pouze dva lékaři…

další registrace byla zrušena z důvodu úmrtí lékaře a pět zařízení ukončilo činnost na základě vlastní žádosti. U praktických lékařů pro děti a dorost je situace obdobná.

Nedostatek smluvních lékařů na Karvinsku potvrzují i zdravotní pojišťovny.

„Územní pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Karviná v této souvislosti požádalo v loňském roce krajský úřad o vyhlášení výběrového řízení v Havířově a Orlové.

Nikdo se do nich však nepřihlásil,“ informovala vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Petra Eliášová.

Podle ní se situace ještě více zhorší, protože mnoho lékařů odejde do starobního důchodu a nových lékařů s touto specializací bohužel stejně rychle v tomto okrese nepřibývá.

Předseda okresní lékařské komory Ivo Němeček tvrdí, že specializace praktický lékař není pro mediky tolik atraktivní jako jiné obory.

„Proč? Mimo jiné proto, že je těžká. Medik ke své znalosti praktického oboru musí projít na praxi různými odděleními jako internou, chirurgií, infekčním, dětským a dalšími. Navíc musí určitou dobu praktikovat u lékaře s touto specializací a je problém si takovouto stáž zajistit,“ vysvětlil Němeček.

Ze statistik VZP vyplývá, že v současné době působí v Karviné, která má 62 tisíc obyvatel, pouze 32 praktických lékařů, dětských jen 12.

Jak hodlá krajský úřad tuto situaci řešit? „My nestanovujeme počty studentů přijatých na lékařské fakulty a nerozhodujeme ani o další specializaci absolventů lékařských fakult,“ vysvětlila Eliášová.

Dodala, že konkrétně krajský úřad pomáhá mladým adeptům tím, že umožňuje lékařům, kteří mají o tuto specializaci zájem, absolvování povinné praxe ve zdravotnických zařízeních, která kraj zřizuje. „Jiné možnosti pomoci bohužel nemáme. Situaci mohou podstatně ovlivnit příslušná ministerstva – školství a zdravotnictví,“ tvrdí.

Ministerstvo zdravotnictví chce řešit tento závažný problém alespoň tím, že v nejbližší době vyhlásí dotační program na podporu vzdělávání praktických lékařů pro tento rok. Současně ministerstvo zkrátilo vzdělávací program pro tyto lékaře z pěti na čtyři roky.

To potvrdil také lékař Ivo Němeček. „Lékařům, kteří si vyberou obor praktický lékař, pomůžeme tím, že je finančně podpoříme, aby nemuseli být odkázáni na to, zda je někdo zaměstná, či ne,“ řekl.

Nikola Klimšová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!