Na léky i výplaty si nemocnice asi vypůjčí

Rokycanská nemocnice se dostala do potíží. Na výplaty pracovníků nemocnice a léky bude. Cesta se našla, a to formou kontokorentu. Do řešení se vedle kraje a vedení nemocnice zainteresovalo i město Rokycany a samozřejmě banka…

Rokycany – Na výplaty pracovníků nemocnice a léky bude. Cesta se našla, a to formou kontokorentu. Do řešení se vedle kraje a vedení nemocnice zainteresovalo i město Rokycany a samozřejmě banka. Rokycanská nemocnice se dostala do potíží.

Pojišťovny jí vyplácejí formou měsíčních záloh peníze na poskytování zdravotní péče. Jejich výše je odvozena od průměru zásahů za uplynulý půlrok. S obdrženými penězi nemocnice hospodařila, problém je však v tom, že kvůli prodloužení termínu rekonstrukce operačních sálů a gynekologicko-porodnického oddělení se nepodařilo všechny plánované, a s pacienty třeba i nasmlouvané, výkony uskutečnit.

„Celkové vyúčtování za půlrok vyznělo přibližně šesti miliony v neprospěch nemocnice. Největší položka z toho je u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Činí 5,6 milionu,“ uvedl Miloslav Duchek, pověřený řízením nemocnice. „Snažil jsem se o splátkové rozložení pohledávky, ale provedli to jednorázově. Namísto šesti a půl milionu, se kterými jsme počítali na příští měsíc, získáme něco kolem devíti set tisíc korun. Strhli si jakoby peníze naráz. Tím jsme se dostali do velkých problémů,“ dodal Duchek. Rokycanští zastupitelé o půjčce nemocnici uvažovali, ale požadovali záruku v podobě majetku.

„Smlouvy neuděláme tak rychle, jak jsou potřeba peníze. Jednali jsme proto s hejtmanem a následně možnosti prodebatovali podrobněji s radním Kadlecem. Město má zájem na odkupu objektu v Jiráskově ulici, dále vily proti nemocnici a některých pozemků,“ informoval starosta Jan Baloun.

„Aby nemocnice mohla rychle čerpat peníze, zřídil by se kontokorent u banky. Mezitím kraj požádá stát, zda nám majetek odprodá. Pokud bude záměr schválen, peníze od nás dostane nemocnice a na jejím vedení bude, zda je využije na provoz či úvěr,“ řekl starosta.

Ekonomická náměstkyně ředitele nemocnice Helena Vaňková měla včera napilno. Projednávala s GE Capital Bank Plzeň potřebné náležitosti. To zatím potvrdila. Zítra se k záležitosti vrátíme.

BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ, Rokycanský deník, 16.7.2003

Ohodnoťte tento článek!