Na letištích v ČR nebudou od 1. května opatření kvůli ebole

ebola, letiště

Hlavní hygienik Vladimír Valenta zrušil k 1. květnu na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně kontroly kvůli možnému zavlečení eboly. Opatření platila pro cestující z mezinárodních letů od loňského října, ale vzhledem ke zklidnění situace v zemích zasažených nebezpečnou infekcí od nich česká vláda nyní ustoupila.

Žádná podezření na zavlečení viru do Česka se nepotvrdila. Média o tom informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Od pátku tak nebudou muset cestující, kteří navštívili některou z afrických zemí postižených ebolou, na žádném letišti v Česku procházet vstupní kontrolou. Podle nařízení, které platilo od 21. října, museli pasažéři z mezinárodních letů vyplňovat už na palubě letadla příletové karty. Na pražském letišti procházeli zdravotnickou kontrolou s měřením teploty ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii a Sierra Leone, tedy afrických zemích nejvíce zasažených epidemií. Na ostatních letištích se sbírali karty, lidi v riziku pak měl navštívit lékař.

Podle Čechové kontroly na letištích zachytily 229 cestujících, u kterých bylo nutné vyvrátit možné riziko nákazy s ohledem na místo jejich pobytu. Čtrnácti lidem byl nařízen zdravotní dohled. „Jsem velice rád, že všechny případy, u kterých kontroly zaznamenaly možné nebezpečí styku s virem Ebola, se následně nepotvrdily,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Doplnil, že vzhledem k tomu, že podle hlášení Světové zdravotnické organizace se v posledních týdnech epidemiologická situace v zasažených zemích zklidnila, souhlasil s návrhem hlavního hygienika odvolat ochranná opatření na letištích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno uvedla, že epidemie eboly v západní Africe představuje sice i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. V prvním dubnovém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených.

Loni v srpnu vyhlásila WHO kvůli ebole v západní Africe mezinárodní stav nouze. Tehdy počet obětí v Guineji, Sieře Leone a Libérii dosahoval tisícovky.

Ohodnoťte tento článek!