Na Mořského koníka poprvé i s celiakií

Jak bude na léčebně-ozdravných pobytech Mořský koník postaráno o děti s diagnózou celiakie, které potřebují dodržovat bezlepkovou dietu?

Pobyty v délce tří týdnů se budou konat v Bulharsku a Černé Hoře od začátku června do poloviny září a mohou si je užít děti ve věku od 7 do 16 let, které splňují stanovené zdravotní indikace, což je například lupénka, atopický ekzém, bronchiální astma, obstruktivní plicní nemoc. Novinkou letošních pobytů je, že na ně mohou jet i děti, které zároveň trpí celiakií. Léčebné účinky má především přímořské klima, vlhký mořský vzduch, čistá mořská voda s obsahem minerálů a stopových prvků, jako je sodík, vápník a jód, ale i sluneční paprsky, které pomáhají získat do těla vitamín D. Nedílnou součástí léčebně-ozdravného procesu je přiměřený pohyb i odpočinek, ale především kvalitní pravidelná strava s dostatečným pitným režimem.

Jak v Bulharsku, tak v Černé Hoře je pro děti s diagnózou celiakie zajištěno dietní stravování. Jídlo bude připravováno v oddělených nádobách tak, aby nedošlo ke kontaktu s alergenem. Pokrmy budou upravovány s garancí původu surovin a bezlepkových potravin. Je zajištěno vzdělávání kuchařů a číšníků, jsou poučeni doprovodní pracovníci, kteří mají děti po dobu tří týdnů v péči, a nad vším dohlíží dietní sestra.

Stravování je zajištěno formou švédských stolů, děti si vybírají ze dvou druhů jídel. Pokrmy jsou připravovány z čerstvých surovin místního původu a akcentem na zvyklosti bulharské a černohorské kuchyně. Jsou preferovány suroviny jako čerstvá zelenina a ovoce, brambory, luštěniny, celozrnný chléb (pro celiaky bezlepkové pečivo), rýže, ryby, zakysané mléčné výrobky, bílý jogurt, sýry. Jídlo pro celiaky je speciálně označené a podávané na samostatném stole.

Přihlášku k pobytu Mořský koník, spolu s návrhem potvrzeným od lékaře, můžete jako zákonný zástupce dítěte podat na kterémkoli klientském pracovišti VZP. je dostupný ke stažení na webových stránkách www.vzp.cz. Pokud máte zájem o podrobnější informace o pobytech, podívejte se na stránky. Rozhodnete-li se dopřát vašemu dítěti 3 týdny u moře, bude z toho prokazatelně čerpat půl až tři čtvrtě roku, kdy se výrazně omezuje potřebnost léčiv a léčebných procedur u kožních i dýchacích onemocnění.

Ohodnoťte tento článek!