Na mošnovském letišti se otevřelo výjezdové centrum za 260 mil.

Na mošnovském Letišti Leoše Janáčka Ostrava se otevřelo nové Integrované výjezdové centrum za téměř 260 milionů korun. Zázemí v něm budou mít zdravotničtí záchranáři a také letištní hasiči, kteří se tam přestěhovali ze zastaralého stanoviště, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Obdobná výjezdová centra postupně vznikají na území celého regionu.

Zdravotničtí záchranáři mají ve výjezdovém centru k dispozici garáže pro dvě sanitky a dvě osobní auta a další zázemí. Hasiči využívají garáže, ale i prostory pro výcvik a školení.

Součástí centra je výcvikový polygon určený k výcviku hasičů v obtížných podmínkách. K dispozici mají například i cvičný kokpit letadla, kde mohou nacvičovat vypínání motorů letounu při havárii a vyprošťování posádky při krizových situacích. Takto vybavený polygon je podle mluvčí jediný v Česku.

Hasičská jednotka pomáhá při zajištění požárně bezpečnostních podmínek provozu letiště. Současně zasahuje také u dopravních nehod v okolí letiště, likviduje následky havárií a živelních katastrof. Využita by byla i při případné letecké katastrofě, protože má k dispozici speciální techniku sloužící například k vyprošťování provozu neschopných letadel. Hasiči původně sídlili v budově z roku 1985, která už byla nevyhovující.

„Integrované centrum je postaveno uprostřed letiště – ve stejné vzdálenosti k oběma koncům vzletové a přistávací dráhy, což umožňuje v případě nutného zásahu hasičů u mimořádných událostí zkrácení dojezdových časů,“ řekl generální ředitel ostravského letiště Pavel Schneider. Záchranáři se do nového centra přesunuli z Frýdku-Místku a kromě obsluhy letiště zasahují i v části Novojičínska a Frýdecko-Místecka. Zdravotničtí záchranáři v této oblasti vyjíždějí často k dopravním nehodám, protože kolem letiště vede důležitá dopravní tepna směrem na Ostravu a Polsko.

Letištní centrum postavené za evropské peníze se začalo budovat na konci roku 2014. Výhodou integrovaných center je podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) větší rychlost a efektivita při zásazích i levnější provoz.

„Moderní novostavba na mošnovském letišti přispěje k rychlejšímu zásahu i zlepšení požárně bezpečnostních podmínek provozu letiště a poskytne špičkové zázemí pro speciální výcvik hasičů na polygonu,“ uvedl Novák.

Náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM), který má na starosti bezpečnost, připomněl, že za posledních 15 let směřovalo z rozpočtu Moravskoslezského kraje jen do vybavení hasičského záchranného sboru přes 250 milionů korun. Na nákup techniky a stavbu budov, sloužících bezpečnostním složkám v regionu, se kraji podařilo získat v uplynulém programovacím období 1,9 miliardy korun z evropských dotací. Letos už se otvírala výjezdová centra ve Městě Albrechticíćh na Bruntálsku a ještě tento měsíc se otevřou obdobná výjezdová centra v Třinci na Frýdecko-Místecku a v Ostravě-Jihu. Plánována je ještě výstavba menších integrovaných výjezdových center ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku a výhledově také v Českém Těšíně na Karvinsku.

Ohodnoťte tento článek!