Přejít na obsah

Na mzdy ve zdravotnictví kraj vyčlenil sto milionů

zpět
25.8.2009

Hejtman Radko Martínek ubezpečil zaměstnance, že kraj nemá v úmyslu snižovat počet lůžek ani personálu. "Připravovaná koncepce by naopak měla stabilizovat personál a ekonomiku nemocnic, ale také zajistit bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče," sdělil Martínek...

Inspekční cesty po zdravotnických zařízeních spravovaných Pardubickým krajem završil hejtman Radko Martínek páteční návštěvou svitavské nemocnice. Doprovodili ho předseda zdravotnického výboru Radim Lána, vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Leoš Dostál a Karolina Brennerová, která zastupuje kraj v Bruselu.

Hejtman Radko Martínek ubezpečil zaměstnance, že kraj nemá v úmyslu snižovat počet lůžek ani personálu. „Připravovaná koncepce by naopak měla stabilizovat personál a ekonomiku nemocnic, ale také zajistit bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče,“ sdělil Radko Martínek.

Uvedl, že systémové změny považuje za základ prosperity krajského zdravotnictví. Velké rezervy vidí ve spolupráci zdravotnických zařízení. „Měly by se chovat jako celek a vzájemně využívat služeb, které poskytují. Například nemocniční prádelna ve Svitavách má dostatečnou kapacitu na to, aby prala prádlo i pro sousední Litomyšl,“ konstatoval hejtman po prohlídce technického provozu.

Zvýší mzdy

A rezervy spatřuje také v jiných oblastech. „Musíme rovněž získat zpět lukrativní obory, které provozují soukromé společnosti, aby peníze zůstávaly v nemocnicích. Hledáme také cesty, jak donutit pojišťovny, aby dávaly nemocnicím více finančních prostředků,“ nastínil hejtman další nezbytné kroky.

Měly by vést ke zlepšení ekonomického výsledku všech pěti zařízení, která nyní vykazují kumulovanou ztrátu celkem tři sta milionů korun. Na časté dotazy zdravotních sester, kdy dostanou přidáno, odpověděl hejtman, že kraj svůj slib dodržel. Z krajského rozpočtu vyčlenil na mzdy pracovníků ve zdravotnictví téměř sto milionů korun.

Uvědomuje si však, jaké napětí panuje mezi zdravotními sestrami, které marně očekávají slibované peníze od ministerstva zdravotnictví. „Již včera jsem předložil premiérovi české vlády podrobnou statistiku, aby viděl, že realita se od slibů ministryně Dany Juráskové značně odlišuje,“ informoval hejtman Radko Martínek o dalších krocích kraje.

Svitavská nemocnice má 281 lůžek, z toho čtyřicet osm pro děti a dvacet tři lůžek následné péče. Na devíti odděleních pracuje 522 zaměstnanců. Komplex se neustále modernizuje.

Od roku 2005 probíhá rekonstrukce stravovacího provozu. Do letošního roku do něj investovali 96 600 tisíc korun. V roce 2007 navíc nemocnice získala CT přístroj, Pardubický kraj na jeho nákup přispěl částkou 4600 tisíc korun.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Na mzdy ve zdravotnictví kraj vyčlenil sto…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na mzdy ve zdravotnictví kraj vyčlenil sto…

Komentáře

dalších 10 komentářů
kolaborant Re:A zase to půjde do háje !  | 26. 08. 2009 10:46

Ano nerozmělňovat, ale přímo navýšit snížením platů laborantů ! A rozhasíme poslední nemocniční provozy neprodukující červená čísla...........

Martin Vedral Re:Tiskové sdělení AČMN k platům  | 26. 08. 2009 09:34

Což takto méně investic a více mezd (ale pro zdravotnický personál, ne pro klotové rukávy).

spravne Re:A zase to půjde do háje !  | 25. 08. 2009 15:45

jsou to spise zradni ko-laboranti ! je nutno s nima zatocit

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné