Na náhradu kloubu si bude možné připlatit

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví chystá velké změny, které se netýkají jen poplatků u lékaře, ale mnohem hlouběji zasáhnou do života pacientů. Například na náhradu kloubu si bude možné legálně připlatit. „Pokud náš návrh projde, bylo by to od ledna 2009,“ řekl Pavel Hroboň…

Ministerstvo zdravotnictví chystá velké změny, které se netýkají jen poplatků u lékaře, ale mnohem hlouběji zasáhnou do života pacientů. Například na náhradu kloubu si bude možné legálně připlatit.

„Pokud náš návrh projde, bylo by to od ledna 2009,“ řekl Právu náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Podle dosavadní právní úpravy si na péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění, legálně připlatit nelze.

Právě náhrada kyčelního kloubu je toho příkladem. Pacient by třeba chtěl kvalitnější, ale ze zdravotního pojištění na ni nemá nárok.

Nemocnice to dnes často řeší tak, že žádají pacienta o tzv. sponzorský dar. Ten dá určitý obnos a za to dostane třeba kvalitnější endoprotézu. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy dá pacient lékaři za příslib lepšího materiálu obálku s penězi. Nikdo to ale veřejně nepřizná, a kde není žalobce, není ani soudce.

Ministerstvo zdravotnictví chce nelegálním postupům udělat přítrž.

Paragraf, který zakazuje, že na péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění se nesmí připlácet, má být změněn v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění.

„Přesně se stanoví, za jakých podmínek bude možné, aby si pacient připlatil a měl tak vyšší standard,“ ujišťuje Hroboň.

Zdravotním pojišťovnám novela uloží povinnost sdělovat předem pacientům, co bude v jejich případě hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Když se pacient rozhodne, že chce něco jiného, na co si rád připlatí, dostane ceník zdravotnického zařízení. Z něj se přesně dozví, kolik třeba za nadstandardní endoprotézu zaplatí.

Václav Pergl, Právo

Na náhradu kloubu si bude možné připlatit
Ohodnoťte tento článek!