Přejít na obsah

Na nemocnicích lidem vadí malé soukromí

zpět
10.4.2009

Ministerstvo zdravotnictví již podruhé udělalo průzkum ve všech přímo řízených nemocnicích a 12 psychiatrických léčebnách. Celkem se ho zúčastnilo 27 zdravotnických zařízení a více než 23 tisíc pacientů. Měřila se kvalita zdravotnických služeb, nikoli tedy léčení, a to očima pacientů. Závěr byl překvapivý...

„Nejméně dobře hodnocené bylo soukromí pacientů. Při rozhovoru pacienta s lékařem nebo sestrou o zdravotním stavu u toho často byla další osoba. Pacientům se také nelíbí nedostatek soukromí v rámci vyšetřování, kdy opět je přítomen ještě někdo, kdo u toho nemá co dělat,“ řekla Právu ve čtvrtek Daniela Filipiová, ministryně zdravotnictví.

Vyhrála FN Ostrava

„Nesmírně zarážející pro mě je, že pacienti vyjádřili velkou nespokojenost s hygienou toalet a sprch. A to je velmi smutné,“ řekla ministryně. Pacientům dále vadí, že lékaři se jim nepředstavují, sestry je budí velmi brzy ráno, neochota lékařů rozptýlit obavy a strach pacienta a také nesrozumitelnost jejich odpovědí na dotazy ohledně léčení.

Naopak velmi dobře pacienti hodnotili dobu čekání na přijetí vzhledem ke zdravotnímu stavu, dodržení termínů a informace od personálu.

Ministerstvo oslovilo všechny pacienty propuštěné v listopadu loňského roku z nemocnic, které řídí, a z 12 psychiatrických léčeben. Každý dostal den před propuštěním do domácího ošetřování dotazník a musel ho vyplnit bez přítomnosti zdravotnického personálu. Dotazník byl anonymní a odevzdával se v zalepené obálce do sběrných boxů. Nejlépe pacienti hodnotili přístup personálu ve Fakultních nemocnicích Ostrava, Plzeň a Hradec Králové, nejhůře ve FN Na Bulovce v Praze.

Pokud se vezme všech 27 zdravotnických zařízení zařazených do výzkumu, byli s lékaři nejvíce spokojeni pacienti v Masarykově onkologickém ústavu v Brně a v Ostravě. Se sestrami byli nejlvíce spokojeni v pražské Nemocnici Na Homolce, dále ve FN Ostrava a Plzeň.

Ředitelé nemocnic, které v hodnocení pacientů dopadly nejlépe, dostanou od ministerstva prémie, u těch nejhůře hodnocených to může vést ministerstvo i k úvaze o změně ředitele. Výzkum se bude opakovat každý rok, jeho závěry dostanou nemocnice. Je na nich, jaká opatření ke zlepšení udělají.

Zdravotní pojišťovny by měly podle náměstka ministryně Marka Šnajdra k výsledkům přihlížet při placení zdravotní péče.

*

Spokojenost pacientů ve

fakultních nemocnicích

1. Ostrava 82,6 %

2. Plzeň 81,8 %

3. H. Králové 81,2 %

4. U sv. Anny v Brně 78,7 %

5. VFN Praha 78,5 %

6. Olomouc 78,5 %

7. Thomayerova 77,6 %

8. Motol Praha 77,5 %

9. Vinohrady Praha 76,2 %

10. Brno 75,0 %

11. Bulovka Praha 74,3 %

Zdroj - Ministerstvo zdravotnictví ČR

Václav Pergl, Právo

**


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Na nemocnicích lidem vadí malé soukromí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na nemocnicích lidem vadí malé soukromí

Komentáře

dalších 36 komentářů
challenger Re:Re:Re:Re:Re:Re:Klioš a pacoš,pohrdáni  | 13. 04. 2009 20:21

pokud je to zklamání nad tím, že státní propaganda "mercedes za cenu trabantu" nefunguje, je to dobrý začátek.

apriori Re:Re:Re:Re:Re:Klioš a pacoš,pohrdáni  | 12. 04. 2009 18:41

Mentalita zdravotníků jednajících jako uklízečky se ždímaným hadrem je tedy smutná,je-li to ta odbornost,na niž všichni platíme sestrám školy. Neberu zdravotníky jako nepřátele,ale cítím velké zklamání,vyjadřuje-li se jich asi 50% pro eutanázii, tak to je opravdu spíš na to,plakat radši doma. To opravdu o mentalitě zdravotníků říká hodně a myslím,že to i svědčí o jejich hlouposti. V tom světle pak i neúmyslná pochybení zdravotníků vypadají naschvál. Jo a padnete-li do komatu,nikdo se vás neptá,chcete-li do nemocnice.To k tomu:nemusím.

bude? bude Jurásková ministryní?  | 12. 04. 2009 09:21

Uzná nároky lékařů,sester,pomocného personálu i pacientů?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné