Na nemocnicích lidem vadí malé soukromí

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví již podruhé udělalo průzkum ve všech přímo řízených nemocnicích a 12 psychiatrických léčebnách. Celkem se ho zúčastnilo 27 zdravotnických zařízení a více než 23 tisíc pacientů. Měřila se kvalita zdravotnických služeb, nikoli tedy léčení, a to očima pacientů. Závěr byl překvapivý…

„Nejméně dobře hodnocené bylo soukromí pacientů. Při rozhovoru pacienta s lékařem nebo sestrou o zdravotním stavu u toho často byla další osoba. Pacientům se také nelíbí nedostatek soukromí v rámci vyšetřování, kdy opět je přítomen ještě někdo, kdo u toho nemá co dělat,“ řekla Právu ve čtvrtek Daniela Filipiová, ministryně zdravotnictví.

Vyhrála FN Ostrava

„Nesmírně zarážející pro mě je, že pacienti vyjádřili velkou nespokojenost s hygienou toalet a sprch. A to je velmi smutné,“ řekla ministryně. Pacientům dále vadí, že lékaři se jim nepředstavují, sestry je budí velmi brzy ráno, neochota lékařů rozptýlit obavy a strach pacienta a také nesrozumitelnost jejich odpovědí na dotazy ohledně léčení.

Naopak velmi dobře pacienti hodnotili dobu čekání na přijetí vzhledem ke zdravotnímu stavu, dodržení termínů a informace od personálu.

Ministerstvo oslovilo všechny pacienty propuštěné v listopadu loňského roku z nemocnic, které řídí, a z 12 psychiatrických léčeben. Každý dostal den před propuštěním do domácího ošetřování dotazník a musel ho vyplnit bez přítomnosti zdravotnického personálu. Dotazník byl anonymní a odevzdával se v zalepené obálce do sběrných boxů. Nejlépe pacienti hodnotili přístup personálu ve Fakultních nemocnicích Ostrava, Plzeň a Hradec Králové, nejhůře ve FN Na Bulovce v Praze.

Pokud se vezme všech 27 zdravotnických zařízení zařazených do výzkumu, byli s lékaři nejvíce spokojeni pacienti v Masarykově onkologickém ústavu v Brně a v Ostravě. Se sestrami byli nejlvíce spokojeni v pražské Nemocnici Na Homolce, dále ve FN Ostrava a Plzeň.

Ředitelé nemocnic, které v hodnocení pacientů dopadly nejlépe, dostanou od ministerstva prémie, u těch nejhůře hodnocených to může vést ministerstvo i k úvaze o změně ředitele. Výzkum se bude opakovat každý rok, jeho závěry dostanou nemocnice. Je na nich, jaká opatření ke zlepšení udělají.

Zdravotní pojišťovny by měly podle náměstka ministryně Marka Šnajdra k výsledkům přihlížet při placení zdravotní péče.

*

Spokojenost pacientů ve

fakultních nemocnicích

1. Ostrava 82,6 %

2. Plzeň 81,8 %

3. H. Králové 81,2 %

4. U sv. Anny v Brně 78,7 %

5. VFN Praha 78,5 %

6. Olomouc 78,5 %

7. Thomayerova 77,6 %

8. Motol Praha 77,5 %

9. Vinohrady Praha 76,2 %

10. Brno 75,0 %

11. Bulovka Praha 74,3 %

Zdroj – Ministerstvo zdravotnictví ČR

Václav Pergl, Právo

**

Na nemocnicích lidem vadí malé soukromí
Ohodnoťte tento článek!