Přejít na obsah

Na odchod myslí 4000 lékařů

zpět
12.11.2010
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Snad nikdy v posledních dvaceti letech nebyl spor lékařů se státem o výši mezd tak vyhrocený jako letos. Petici "Děkujeme, odcházíme" od jara podepsalo 3396 lékařů, tedy čtvrtina těch, kteří pracují v nemocnicích.

„Věřím, že drtivá většina z nich skutečně podá k 31. prosinci výpověď,“ řekl včera Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

Lékaři jsou tentokrát odhodláni nemocnice opustit, pokud stát nepodnikne aspoň kroky k tomu, aby základní plat lékařů (bez přesčasů) od ledna odpovídal 1,5 násobku až trojnásobku průměrné mzdy v Česku. Odbory už si najaly advokáty, kteří výpovědi zkontrolují a případně poskytnou právní pomoc těm lékařům, kterým by zaměstnavatelé dělali problémy.

„Férově říkám, že ne všichni odejdou do zahraničí, i když by jich evropský pracovní trh bez problémů pojmul několik tisíc. Kromě Německa by dostali práci ve Skandinávii nebo v Británii,“ řekl Deníku předseda LOK Martin Engel.

Lékaři, kteří dají výpověď, ale v Česku zůstanou, podle něj najdou uplatnění třeba ve zdravotních pojišťovnách nebo ve farmaceutických firmách.

Kde jsou peníze?

Na splnění požadavků LOK jsou zapotřebí tři miliardy korun. Odboráři ale odmítají námitky ministerstva zdravotnictví, že na zvýšení platů stát teď nemá peníze. „V době, kdy vyplouvají na povrch skandály s nákupy předražené zdravotnické techniky, považujeme za výsměch argumentaci, že resort se musí nejprve finančně ozdravit,“ napsali včera představitelé LOK v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) a české vládě.

Rozsáhlejší odchody lékařů do ciziny naznačuje fakt, že letos požádalo o certifikát profesní bezúhonnosti nebo o nečlenství v České lékařské komoře 498 lékařů. Vloni to bylo za celý rok 336. Bez těchto dokladů se zkušení odborníci ani čerství absolventi medicíny v cizině neuplatní. Nejčastěji žádají o doklady nutné pro práci v zahraničí internisté, chirurgové a anesteziologové.

V menších nemocnicích by stačily k jejich uzavření i odchody několika lékařů. Problémy ale mohou mít i fakultní giganty. „Zatím nedostatek lékařů nepociťujeme, ale jiná je otázka skladby lékařských odborností. Ta není ideální,“ přiznal minulý měsíc náměstek Jan Bříza ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Klíčová slova

Autoři

Alena Zvěřinová, Regionální deník

Komentovat článek: Na odchod myslí 4000 lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na odchod myslí 4000 lékařů

Komentáře

dalších 10 komentářů
Dušan1 odchody lékařů  | 13. 11. 2010 15:55

A proč né každý má právo na omyl mimo diagnozu.Dveře budou pro ně stále otevřené.

Bushmills to vodník  | 12. 11. 2010 21:27

Zdarma v zivote neni nic, vystudovali za dane nasich rodicu.. Slozili lekarsky slib , kde opravdu o penezich neni ani zbla zminka , ale ani o tom ze se upisuji jak frantiskani k vecne sluzbe bohu a chudobe a to v Cechach.... Pravdu ma Vodnik v tom, ze to vecne straseni je trapne... Kolegove hodte vypovedi na stul nebo mlcte /jestli si myslite ze nekomu neco dojde aniz by to bolelo "Rath mel pravdu" tak se mylite/ ... Pro atestovane UK, pro absolventy D... je moje doporuceni..

Pepa V poměru k dělníkům ve fabrikách na jižní moravě mají 5 násobek.  | 12. 11. 2010 16:34

To jsem zvědav ,jak se s těmi Číňany domluvíte.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné