Přejít na obsah

Na operaci kolene čeká pacient i déle než rok

zpět
30.7.2010
koleno, kolena, rtg, rentgen
zvětšitkoleno, kolena, rtg, rentgenZdroj: www.wheelessonline.com

koleno, kolena, rtg, rentgen | Zdroj: www.wheelessonline.com

 

Havlíčkobrodská nemocnice nechává pacienty čekat. Je málo lůžek a nestačí ani finanční limity od zdravotních pojišťoven.

Rok i více musejí čekat na některé druhy plánovaných operací pacienti v havlíčkobrodské nemocnici. Přitom jiné výkony jsou zde lékaři schopni pacientům provést do několika týdnů či nejdéle do měsíce.

„Nejdéle se čeká na ortopedické operace. Jde totiž o velmi náročné operační zákroky, především u totálních endoprotéz,“ informovala mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

Například na totální endoprotézu kyčle čeká pacient v havlíčkobrodské nemocnici dvanáct měsíců, na totální endoprotézu kolene to je třeba i patnáct měsíců. Na artroskopii, tedy moderní vyšetření a léčbu kloubu, čeká nemocný čtyři měsíce.

Postelí je málo, pacienti čekají

Poměrně kratší čekací doby jsou podle mluvčí například na chirurgickém oddělení. Operaci křečových žil jsou havlíčkobrodští zdravotníci schopni provést objednanému pacientovi do čtyř týdnů a třeba nosní mandle vyndají pacientovi na ušním, nosním, krčním oddělení do dvou měsíců.

Na očním oddělení provádějí lékaři pacientům drobné výkony do měsíce, například operace šedého zákalu se uskuteční do čtyř měsíců. Důvodem čekání je především nedostačující lůžková kapacita oddělení a limity od zdravotních pojišťoven. „Oddělení má k dispozici dvaatřicet lůžek a kapacita není dostačující. Pacientů stále přibývá,“ vysvětlila mluvčí Petra Černo.

Víc operací by bylo zadarmo

Dalším důvodem jsou přísné finanční limity od zdravotních pojišťoven na jednotlivé uvedené výkony. „Pokud uděláme více výkonů, než stanoví předepsaný limit, tedy když překročíme pojišťovnou dané meze, nikdo nám je nezaplatí. Děláme je vlastně zadarmo,“ posteskla si mluvčí.

Třetím důvodem je podle ní také kapacita operačních sálů v nemocnici. „Jen pro srovnání: V roce 2005 jsme provedli na centrálních operačních sálech více než sedm tisíc šest set operačních zákroků, vloni jich bylo už téměř devět tisíc,“ konstatovala mluvčí Petra Černo.

Aby se situace zlepšila, muselo by podle mluvčí dojít k navýšení limitů od zdravotních pojišťoven na dané operační výkony, následně, třeba u ortopedického oddělení, nasmlouvání vyššího počtu lůžek.

Zájem mají i pacienti odjinud

Zanedbatelné není ani to, že o možnost být operován právě v nemocnici v Havlíčkově Brodě neusilují jen „domácí“ pacienti, ale také nemocní z jiných koutů republiky, občas dokonce i ze zahraničí.

Největší zájem je především o ortopedii, oční oddělení, chirurgii ale také porodnici. „Naše nemocnice má dlouhodobě nadregionální spádovost. Přijíždějí k nám lidé z různých koutů republiky, občas má zájem i zahraniční klient. Nejvíce mimospádových pacientů máme na oddělení ortopedie, oční, porodnice, chirurgie. Porodnice je celorepublikově výborně hodnocena, takže k nám jezdí maminky rodit poměrně z daleka,“ zdůrazňuje mluvčí.

Například v loňském roce tak měli na porodním oddělení maminku dokonce až z Ústí nad Labem, občas přijedou pacienti z Prahy, Hradce Králové, Pardubicka, či Nymburka.

To samé platí pro ortopedii.


Autoři

Štěpánka Saadouni, Regionální deník

Související články

19.1. Českolipská nemocnice nemusí omezovat ortopedické operace Českolipská nemocnice nemusí omezovat ortopedické operace
0 příspěvků

Komentovat článek: Na operaci kolene čeká pacient i déle než rok

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na operaci kolene čeká pacient i déle než rok

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr Jiří kilian Koleno,  | 30. 07. 2010 11:34

bez kolena. (gen. sg., vzor město)

Jiri Wicherek málo lůžek  | 30. 07. 2010 10:49

No, pro zacatek by mohli po vzoru Trebice zkusit ten otevreny luzkovy fond, mozna by nebylo od veci poptat se v Opocne, zda by tam nemohli alespon o weekendech ortopedi vycestovat, provest nejake ty totalni endoprotezy - financni kapacity na to prece na prislusne pobocce VZP pro chirurgii v Opocne museli mit. Pri teto prilezitosti by mne docela zajimalo, kdo je po zruseni chirurgie v Opocne dostane. Pokud vim, po zruseni nemocnice v Plane okolni nemocnice (neni jich tolik) prevzali nemocne, resp. peci o ne, ale od VZP jim nebyl limit navysen ani o korunu.

troublemaker málo lůžek  | 30. 07. 2010 09:49

při čtení článku se člověk trochu znalý problematiky zdravotnictví musí usmívat. Finančním důvodům rozumím, ale malé kapacitě lůžek ni náhodou. Většina jmenovaných výkonů včetně operace šedého zákala se dělá ambulantně, není nutná hospitalizace, obdobně je to s ortopedií, proč tam suší pacienta po operaci kolene a nepřesunou jej na akutní rehabilitační lůžka ? To by je museli nejprve mít ? jednoduché řešení a zase budeme jen naříkat, že máme málo peněz, ale moderní trendy v medicině jsou úplně někde jinde.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné