Na Pařízkovy dny přijedou i lékaři ze zámoří

Centrum pro trombózu a hemostázu při Onkologickém centru J. G. Mendela v Novém Jičíně pořádá v pátek a sobotu Pařízkovy dny, tedy tradiční setkání hematologů…

Nový Jičín

Pozvání na jedenáctý ročník přijali mimo jiné také přední světové kapacity z australské univerzity v Melbourne a kanadského Ontaria.

Odborníci z oboru hematologie se budou na přednáškách v Beskydském divadle věnovat problematice porušeného rozpouštění krevní sraženiny, která způsobila infarkt myokardu, mozkovou mrtvici nebo akutní uzávěr tepen dolních končetin.

“ Pacienti s poruchou krevního srážení totiž mají větší riziko opakovaného výskytu infarktu, mozkové příhody i vzniku nové sraženiny v místě provedeného bypassu i v případech správně vedené léčby,“ upřesnila Simona Součková, tisková mluvčí novojičínského onkologického centra.

Pařízkovy dny jsou každoročně významným setkáním hematologů i zástupců ostatních medicínských odborností.

“ Letošního ročníku se zúčastní přední světové kapacity, například Robert Medcalf z australské univerzity v Melbourne či Petr Klement a Janusz Rak z kanadského Ontaria,“ dodala Součková.

“ Hlavní přínos setkání vidím v tom, že si vyměníme zkušenosti, které jsou cenné i pro internisty, kardiology a angiology. Nové poznatky můžeme v onkologickém centru začít ihned uplatňovat a aplikovat. Podstata úspěchu netkví v podávání drahých léků, ale ve správném stanovení diagnózy, která může pacientovi podstatně zkvalitnit nebo dokonce prodloužit život,“ uvedl hematolog novojičínského centra Jaromír Gumulec.

Dvoudenní seminář nese jméno doktora Milana Pařízka, který byl po roce 1990 ředitelem novojičínské nemocnice. V roce 1994 zemřel při dopravní nehodě. Právě on věnoval zvláštní pozornost problematice hemostázy a trombózy.

Moravskoslezský deník

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz:

Uživatel: ningerova@nemobk.cz

Přeji úspěšné jednání! Mrzí mě, že jsem nedostala pozvánku.

Ohodnoťte tento článek!