Na plastiku jezdí do ČR hodně cizinců, láká je kvalita i cena

plastická chirurgie

Odsát tuk, zvětšit prsa či vylepšit nos žádají lidé nejčastěji od plastických a estetických chirurgů v Česku. Ženy tvoří 90 procent klientely. Mužů přibývá, dávají si odsát tuk či opravit víčka, novinkou je zvětšení prsních svalů, aby vypadali mužněji. Na operace jezdí do Česka Rakušané, Němci, Britové či Rusové a podle člena výboru České společnosti plastické chirurgie primáře Vladimíra Maříka je ČR z hlediska estetického turismu v plastické chirurgii číslo jedna v Evropě.

„Čeští lékaři jsou proslulí svou erudicí, ceny přitom jsou nižší. Poměr cena versus kvalita je příznivý,“ vysvětlil. Podle dostupných dat každý čtvrtý pacient českých plastických klinik je cizinec. Lákají je i kvalitní doplňkové služby, kam se řadí organizace pobytu a stravy na klinikách, bezplatné prvotní konzultace a profesionální péče i po operaci.

Zdravotničtí statistici počty operací podle typu nesledují, pacienti si většinu platí. Zdravotní pojišťovny hradí operace po rakovině prsu, úpravu uší dětem do deseti let a plastické operace po vážných popáleninách a úrazech. Z dat statistiků lze ale zjistit, že za 20 let počty pacientů stouply a většina ošetření se přesunula do ambulancí. V roce 1992 vykázaly ambulance 78.816 ošetření a nemocnice 7684 hospitalizací, v roce 2012 bylo 360.040 ambulantních ošetření a 14.938 hospitalizací.

Jednotlivá pracoviště v ČR si zákroky evidují, ale ze 130 atestovaných plastických chirurgů jen 15 je členem mezinárodní společnosti pro plastickou a estetickou chirurgii (ISAPS) a počty výkonů hlásí. I to je důvod, proč ČR přes rozmach oboru není v loni zveřejněném žebříčku, v němž jsou v první desítce USA, Brazílie, Mexiko, Německo, Španělsko, Kolumbie, Itálie, Venezuela, Argentina a Irán. V nich působí 40.277 plastických chirurgů, nejvíc v USA, 6133, a Brazílii, 5473. Loni vykázali 23,5 miliónu operací, z nich 1,77 milionu na zvětšení prsou, 1,38 milionu na úpravu víček, 1,62 milionu liposukcí a 5,1 milionu zákroků na vyhlazení vrásek.

K českým datům Mařík doplnil, že jeho oddělení plastické chirurgie v českobudějovické nemocnici provádí ročně 180 operací na zvětšení prsou, 100 modelací a zmenšení prsou, 70 až 80 plastik břicha, 100 liposukcí, 70 faceliftů, 270 plastik víček, 30 plastik uší a 50 plastik nosu. Zbytek, celkem do 50, jsou úpravy po operacích z jiných pracovišť, plastiky paží, stehen, krku, brady, čela, úpravy stydkých pysků a mužských prsů. Novým trendem je zvětšení a úprava tvaru vlastním tukem, obvykle prsou.

Plastická a estetická chirurgie má v Česku mnohaletou tradici. Už v roce 1932 byla uznána v tehdejším Československu jako v první zemi samostatným oborem a od roku 1966 je atestačním oborem.

V Česku by se podle Maříka nemělo stát, že pacienta operuje lékař bez odpovídající atestace. I když jsou obory, které k plastické chirurgii mají blízko, jako třeba oční lékaři k plastikám víček, nebo ORL k operacím uší či nosů. „Ale plastický chirurg je k této operativě nejvíc erudovaný a naše společnost je k atestacím zkouší, což v jiném oboru není,“ shrnul.

Ohodnoťte tento článek!