Na platy být musí – Heger dá nemocnicím více peněz

Leoš Heger

Ode dneška budou mít nemocnice jasnější představu o tom, jak bude příští rok financována jimi poskytovaná zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví zveřejní úhradovou vyhlášku na rok 2012. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ještě nějaké rezervy zdravotním pojišťovnám zbývají, takže „pěnězovodu“ do zdravotnictví se bude moci přeci jen ještě mírně povolit kohout.

Podle původních propočtů ministerstva hrozilo, že úhrady pro příští rok nedosáhnou ani na úroveň letošního roku, což by spolu s vyšší DPH a potřebou přidat peníze zdravotníkům postavilo managementy nemocnic do těžko řešitelné situace. Leoš Heger však ve včerejších Otázkách Václava Moravce oznámil, že by úhrady nakonec mohly stoupnout až o 3 procenta.

„V této verzi úhradové vyhlášky dostanou nemocnice velmi pravděpodobně 103 procenta, nikoli minus 2 procenta. Pojišťovny mají ještě nějaké rezervy, systém má nějaké rezervy a nemocnice dostanou přidáno – dostanou přidáno diferencovaně podle systému platby za diagnózy,“ zdůraznil Heger.

DRG bude výhodné hlavně pro kraje

Podle ministra dostanou přidáno ve vyšší míře jak ty nemocnice, které dlouhodobě tvrdí, že jsou podfinancované, tak i nemocnice krajské, jež jsou převážně pod správou sociálně demokratických hejtmanů. Nárůst finančních prostředků bude podle ministra probíhat diferencovaně.

„Cestou postupného zavádění platby za diagnózu dostanou ty nemocnice, které měly nižší jednotkovou sazbu za to DRG, více přidáno, takže například to, co nám vyčítali hejtmani, se velmi pravděpodobně projeví hlavně na jejich nemocnicích,“ oslovil sociálně demokratické hejtmany Heger.

Heger: Zdravotnictví je podfinancované

Podle Hegera bylo zdravotnictví v předešlých letech dobře financováno a náklady rok od roku rostly. Později se ale začaly snižovat výnosy a zdravotnictví se dostalo do deficitu. Letošní kroky ministerstva však podle Hegera vedou k postupné stabilizaci.

Ten deficit se výrazně snižoval, čili my jsme všemi těmi opatřeními, které nám podařilo udělat, zvýšili efektivitu zdravotnictví. Nic to ale nemění na tom, že do zdravotnictví by bylo potřeba přilít víc peněz,“ poznamenal ministr.

Hegerův úřad počítá s tím, že na rok až dva nějaké rezervy ve zdravotnictví jsou a dostatečné financování péče i růstu platů zdravotníků je možné zajistit.

Ohodnoťte tento článek!