Přejít na obsah

Na plicní nemoci zemře ročně deset tisíc lidí

zpět
29.5.2010
rentgen, plíce, rtg, rakovina
zvětšitrentgen, plíce, rtg, rakovinaZdroj: gruhin.com

rentgen, plíce, rtg, rakovina | Zdroj: gruhin.com

 

Lékaři zveřejnili varovná čísla: na plicní nemoci v Česku každoročně zemře přibližně deset tisíc lidí. Plicní choroby se tak po kardiovaskulárních onemocněních a onkologických stávají nejčastějším zabijákem.

„Účinnost preventivních programů v ČR je poměrně malá, a co se týče plicních onemocnění, je málo programů, které jsou na ně zaměřeny. Tento dluh hodláme napravit,“ soudí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

V Česku má 7,4 procenta dospělé populace chronickou obstrukční plicní nemoc a ročně na ni zemře asi dva tisíce lidí. Na astma, které postihuje 5 až 10 procent populace, ročně zemře přibližně sto lidí, na zápal plic 2500 a na rakovinu plic 5300 lidí. Na tuberkulózu ročně umírá přibližně padesát lidí.

„Jsou to vysoká čísla,“ soudí přednosta kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc, profesor Vítězslav Kolek. Podle něho počty nemocných i mrtvých na nemoci dýchacího systému trvale rostou.

Jurásková zdůraznila, že jedním z hlavních původců nemocí plic je kouření, s nímž sice zdravotnická veřejnost bojuje, ale „politická reprezentace s ním má problém“. ČR je také poslední zemí EU, která neratifikovala rámcovou smlouvu o kontrole tabáku.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Na plicní nemoci zemře ročně deset tisíc lidí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Na plicní nemoci zemře ročně deset tisíc lidí

Komentáře

1 komentář
Cancer Umi cist  | 29. 05. 2010 14:48

To, ze koureni skodi zdravi, vi kazde male dite a je to napsano na kazde krabice cigaret. Proc by nas melo tech debilu, kteri snad umi cist, ale doporuceni nerozumi, s adiktem byt lito, kdyz si za onemocneni, jak pravi pani ministrine, a ta to musi preci vedet presne, mohou ve vetsine pripadu sami. Navic nam odcerpavaji penize ze spoledne "pokladnicky". Bezne vidite trotlika, ktery v jedne ruce drzi zvaro a ve druhe bronchodilatacni spray.Jedini, kdo z toho maji radost, jsou hrudni chirurgove, protoze budou mit alespon nejakou zabavu, protoze budou mit komu otevirat hrudniky. Ten, kdo kouri, byl mel platit vyssi pojisteni a nebo lecbu na drevo. V jinych zemich, treba US, UK, tomu uz z casti tak je. Kuraka nas neni lito, kurak je nas uhlavni nepritel, jelikoz nam krade penize a otravuje vzduch kolem nas. Pochopitelne vlady z prodeje cigaret benefituji, a proto se zase chovaji pokrytecky. Tak at se kuraci dusi, nebo at si priplati na lecbu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné