Na podporu zachování broumovské chirurgie se sešlo 6000 podpisů

pero, podpis

Celkem asi 5800 podpisů shromáždili organizátoři petiční akce na podporu zachování chirurgického oddělení broumovské nemocnice. Královéhradecký kraj ho chce uzavřít stejně jako chirurgii v nemocnici v Opočně.

Petici chtějí organizátoři v pondělí předat na podatelnu krajského úřadu, informoval mluvčí petičního výboru a zastupitel Broumova Arnold Vodochodský.

„Občané, kteří petiční archy podepsali, prostřednictvím petice požádali, aby Královéhradecký kraj přehodnotil rozhodnutí o uzavření chirurgického oddělení nemocnice v Broumově a dále aby podnikl taková opatření, aby chirurgické oddělení v Broumově dlouhodobě splňovalo bezpečnostní a hygienické předpisy,“ uvedl Vodochodský.

Zároveň petiční výbor požaduje, aby o zdravotní politice Královéhradeckého kraje rozhodovali kvalitní a kvalifikovaní odborníci.

Vedení náchodské nemocnice, pod kterou spadají nemocnice v Opočně a Broumově, navrhlo, aby k 30. červnu letošního roku ukončila svou činnost chirurgická oddělení obou zdravotnických zařízení. Kraj dosud záměr neschválil.

Podle záměru na uzavření chirurgických oddělení by kraj ročně uspořil 24 milionů korun. Pro zachování chirurgií by kraj musel do rekonstrukce obou oddělení investovat desítky milionů korun. Podle záměru by operační výkony opočenského a broumovského pracoviště měli lékaři provádět ve velkých krajských nemocnicích, které mají lepší vybavení i odpovídající zázemí pro pacienty.

Plánované operace by se měly přesunout do nemocnic v Rychnově nad Kněžnou a v Náchodě, případné akutní chirurgické výkony podle záměru by i nadále prováděla zdravotnická zařízení v Broumově i Opočně. Záměr kraje počítá s tím, že lůžka opočenské a broumovské chirurgie se změní na lůžka následné péče.

Ohodnoťte tento článek!