Přejít na obsah

Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto lidí, za týden dva

zpět
18.2.2010
chřipka, virus, A(H1N1)
zvětšitchřipka, virus, A(H1N1)Zdroj: www.pulsetoday.co.uk

chřipka, virus, A(H1N1) | Zdroj: www.pulsetoday.co.uk

 

Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto lidí, za poslední týden dva. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. Využila se jen asi čtvrtina zatím dovezených vakcín, 64.000 dávek.

Do ČR bylo doposud dodáno 238.000 dávek vakcíny z původně plánovaného milionu dávek.

Zbývajících 762.000 dávek je již vyrobeno a připraveno v Belgii pro potřeby českého státu, uvedla za výrobce mluvčí společnosti GSK Eva Šebestová.

Stát objednal celkem milion dávek za 220 milionů korun. Jednání s výrobcem o neodebrání části vakcín spěje podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové k dohodě. Ministryně nevyloučila, že by se smlouva mohla podepsat i dříve než koncem února. Nic bližšího nechce ministerstvo prozradit.

Podrobnosti o průběhu jednání nezveřejnila ani firma GSK, na otázky ČTK odpověděla velmi obecně.

Hodně lidí navržených k očkování ho odmítlo. Za poslední týden se nechalo v Česku očkovat asi 500 lidí, týden předtím to bylo přibližně 1600 lidí.

Národní laboratoř pro chřipku (NRL) zaznamenala 12 nových případů nákazy. Předešlý týden to bylo pět. Celkem ČR eviduje 2434 laboratorně potvrzených případů infekce prasečí chřipky.

Z toho 1419 potvrdila NRL, ostatní laboratoře v krajích. Vyšetřují se však jen komplikované případy, podle odhadů odborníků prodělalo pandemický vir chřipky daleko víc lidí.

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula ČTK již dříve řekl, že vrácení vakcín by mohlo být opět odvolatelné. Virus totiž může cirkulovat řadu měsíců a další vývoj onemocnění je nepředpověditelný, vysvětlil. Stát by podle něj mohl vrátit až polovinu vakcín.

Profesor se zároveň domnívá, že ministerstvo by mělo zároveň nabídnout očkování všem zájemcům bez jakéhokoli omezení. Začátkem roku vláda schválila rozšíření očkovací strategie například i na všechny zdravotnické pracovníky, kteří poskytují zdravotní péči včetně lékárníků a na pracovníky zdravotně-sociálních služeb.

Rozšířil se i seznam pacientů s chronickými nemocemi, kteří nově získali nárok na bezplatnou vakcínu. Zájem o očkování je však nadále nízký.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

2.2. Konečně jasno Konečně jasno
2 příspěvků
5.10. Má smysl očkovat se proti chřipce? Má smysl očkovat se proti chřipce?
0 příspěvků

Komentovat článek: Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto…

Komentáře

další 4 komentáře
Levap Olhásov Petice  | 18. 02. 2010 16:21

Na stránkách petice.webnode.cz lze podepsat Petici za svobodnou volbu v očkování.

Kony Ukrutná pandemie!  | 18. 02. 2010 15:27

Také je možná poněkud zkreslený údaj o nemocných swine flue.Ono se to tak zdá,že je to asi k dnešnímu dni,ale bude to spíše tak,že toto množství onemocnělo v průběhu oněch 4-ech měsíců.

Sydney Hall Ukrutná pandemie!  | 18. 02. 2010 12:59

Podle vyjádření Michaela Víta u nás každoročně zemře na chřipku nebo komplikace 1500 - 2000 lidí. Letos - v polovině února,kdy už epidemie běží cca 4 měsíce - je to 100 slovy sto. To budeme těžko dohánět.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné