Na prasečí chřipku už zemřelo v Česku 77 lidí

chřipka

Na prasečí chřipku zemřelo v Česku už 77 lidí. Jen za poslední týden jich bylo deset. Zároveň se pandemickým virem A (H1N1) nakazilo 2308 lidí.

Vláda tento týden rozhodla o tom, že vakcínu dostane zdarma více chronicky nemocných. Nově půjde o diabetiky léčené inzulínem včetně dětí na inzulínu od 10 let. Rozšiřuje se i okruh pacientů s nemocemi srdce a cév, kteří vakcínu také dostanou.

V ČR již je 238 tisíc dávek vakcín. V úterý totiž dorazilo dalších 71 tisíc. Proto nyní budou i očkováni lidé, kteří jsou důležití pro chod státu.

Vláda nakoupila celkem milión vakcín a rozhodla, že 713 tisíc dávek je pro rizikové pacienty, 137 tisíc pro zdravotníky a 150 tisíc dávek pro lidi důležité pro chod státu.

Mnozí ale vakcínu odmítají, a tak se zdá, že i ČR stejně jako jiným státům vakcína zbude. Zatím totiž se nechalo očkovat jen 55 436 vybraných osob.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková Právu řekla, že ČR se vakcíny proti prasečí chřipce nebude zbavovat.

„Nakoupili jsme milión vakcín pro desetinu národa, a toto rozhodnutí se ukázalo být správné. Jiné státy nakoupily vakcínu buď pro všechny obyvatele, nebo podstatnou část obyvatel.“

Jak jsme již včera uvedli, Wolfgang Wodarg, šéf zdravotní sekce Rady Evropy, prohlásil, že prasečí chřipka je jeden z největších zdravotnických skandálů století, na kterém vydělaly především farmaceutické firmy.

Kritizoval i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která vyhlásila světovou pandemii. Prsty v tom podle něj mají opět výrobci vakcín, kteří si tak zajistili smlouvy na obří zisky.

WHO včera oznámila, že chce nechat prověřit svůj postup kolem prasečí chřipky nezávislými odborníky. Podle agentury DPA sama uznala, že vir A (H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo.

Ohodnoťte tento článek!