Přejít na obsah

Na pražském Žofíně se bojovalo o titul Sestra roku 2010

zpět
23.2.2011
sestra, lékařka
zvětšitsestra, lékařkaZdroj: www.surgicalglove.net

sestra, lékařka | Zdroj: www.surgicalglove.net

 

Titul Sestra roku 2010 si z pražského Žofína odnesly tři vítězky finálového klání: v kategorii sestra v nemocniční a ambulantní péči zvítězila vrchní sestra kardiologického oddělení Pardubické nemocnice Jiřina Špelinová, v kategorii sestra v sociální péči všeobecná sestra Ludmila Kadlecová z luhačovického domova pro seniory a v kategorii sestra ve výzkumu a vzdělávání globální manažerka kvality pro dialyzační střediska Jitka Pancířová.

Odborná porota udělila dnes také čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství Anně Chrzové z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Veřejnost pak hlasováním na webu rozhodla o vítězce kategorie sestra mého srdce. Stala se jí vrchní sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Znojmo Marie Čechová.

Jedenáctý ročník Sestry roku vyhlásil odborný časopis Sestra (vydavatelství Maldá fronta, .a s.), odborným garantem je ministerstvo zdravotnictví. Záštitu nad oceněním převzala stejně jako v minulých deseti ročnících Dagmar Havlová za Nadaci VIZE 97, za hlavní město pak primátor a lékař Bohuslav Svoboda. Finálový večer je podle organizátorů poděkováním všem sestrám za jejich vytrvalou a obětavou práci.

„Moje milé sestřičky“, oslovil přítomné primátor a uvedl, že kdyby neměl lékař vedle sebe svoji sestřičku, jakoby neměl pravou ruku. Sestrám veřejně poděkoval za to, že zachovaly ve vypjatých okamžicích lékařských protestů zdravou hlavu a vytvářely tak zázemí pro to, aby jednání s lékaři mohlo dospět k úspěšné dohodě.

„Chápu titul jako ocenění práce všech zdravotních sester naší nemocnice, bez jejich spolupráce bych nemohla rozšiřovat a zavádět nové metody ošetřovatelství,“ poděkovala za vítězky Chrzová. „Nesmírně si sester vážím a všem vám děkuji,“ uzavřela oficiální uvítání Havlová.

Sestry jsou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který se slavnostního večera také zúčastnil, pilířem zdravotnictví a mají velký podíl na tom, jak za posledních dvacet let pokročilo. Heger počítá v reformě s růstem pravomocí sester, tím stoupne i jejich finanční ocenění. Přidáno by měly dostat příští rok. Heger sestrám poděkoval především za profesionalitu a lidskost, poděkování podle něj platí nejen oceněným ale celému sesterskému stavu.

„Sestry jsou samozřejmě pilířem zdravotnictví. Co se odehrálo v ošetřovatelské péči, která u nás byla v minulých dobách hodně zanedbaná, sestry ji posunuly strašlivě dopředu a staraly se o humánní stránku věci, o komunikaci s pacientem a slušné chování. To v řadě nemocnic udělalo úplně zázračný vývoj,“ řekl ČTK ministr.

V českém zdravotnictví pracuje zhruba 80.000 sester, polovina v nemocnicích. Na rozdíl od lékařů, kteří jsou povinně členy lékařské komory, sestry žádnou jednotící organizaci nemají. Asi 15.000 sester je v České asociaci sester (ČAS), dalších pár tisíc ve zdravotnických odborech.

V souvislosti s protestní odborovou akcí Děkujeme, odcházíme, která přinesla lékařům zvýšení platů, se sestry v platových požadavcích „rozdělily“. ČAS chtěla ze dvou miliard slíbených na platy zdravotníků část i pro sestry. Na Facebooku vznikla početná skupina sester, které v zájmu stažení výpovědí 3800 nemocničních lékařů prosazovaly, aby celé dvě miliardy dostali doktoři. ČAS poté zveřejnila, že to nebude napadat, chce ale v příštím roce navýšení pravomocí sester a spolu s tím i platů.

Krokem ke zvýšení pravomocí sester je novela zákona, kterou schválila sněmovna počátkem února. ČAS navíc vyjednala s ministrem Hegerem, že se bude podílet na reformě zdravotnictví, spolupráce už začala.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

31.1. Sestra roku: Sestra mého srdce Sestra roku: Sestra mého srdce
2 příspěvků
26.2. Výsledky ocenění Sestra roku 2009 Výsledky ocenění Sestra roku 2009
1 příspěvků
25.2. Jurásková dnes předá na Žofíně ocenění Sestra roku 2009 Jurásková dnes předá na Žofíně ocenění Sestra roku 2009
8 příspěvků

Komentovat článek: Na pražském Žofíně se bojovalo o titul Sestra…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na pražském Žofíně se bojovalo o titul Sestra…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Emily Děkujeme  | 24. 02. 2011 01:33

Tohohle mám doma plnou skříň......a toť vše.......zvýšení kompetencí tento rok, platů který rok? Šaškárny.....

98 Kdyby šli sestry do takové akce jako doktoři  | 23. 02. 2011 22:16

tak je vláda absolutně bezbranná. Jenže holky na to prostě, ke své vlastní škodě, nemaj. Tak se budou muset spokojit s tím co jim jako vedlejší produkt vybojovali doktoři.

ola "Sestřičky"  | 23. 02. 2011 20:22

dát výpovědi, jít do opravdové stávky, to by byl větší poprask než u lékařů. A měli by sestry takový plat, o který jenom sní. Ale to by se musely zbavit té organizace ČAS, kterou vede Jurásková- sestra sester, která dosáhla ve své kariéře všeho díky svému pohlavnímu orgánu...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné