Na předávkování nelegální drogou zemřelo loni v ČR 55 lidí

Na předávkování nelegální drogou zemřelo loni v Česku 55 lidí, předloni 49 a rok předtím 39. Poprvé byla hlášena i dvě smrtelná předávkování u fentanylu, kterému se také říká umělý heroin. Uvádí to výroční zpráva o stavu ve věcech drog v ČR v roce 2010, kterou ve středu projedná vláda. Výskyt smrtelných předávkování alkoholem byl podle zprávy přibližně desetinásobný než už nelegálních drog.

Oproti předloňsku vzrostl na dvojnásobek počet smrtelných předávkování těkavými látkami, zemřelo 16 lidí. Počty smrtelných předávkování opiáty a pervitinem byly zhruba stejné, 19 a 18.

Počet problémových uživatelů drog dosáhl loni podle odhadu 39.200, na nárůstu se podíleli zejména uživatelé pervitinu, kterých bylo 28.200, u opiátů byl pokles oproti roku předchozímu na 11.000 uživatelů. Stoupl však počet injekčních uživatelů drog na zhruba 37.200. Problémové užívání drog je u zhruba půl procenta populace.

Zkušenosti s nelegální drogou v běžné populaci se podle zprávy pro vládu udržují na zhruba stejné úrovni. Užití konopných látek v posledním roce uvedlo deset až 15 procent lidí, užití jiných nelegálních drog méně než čtyři procenta. Nejvíce zkušeností s drogami mají lidé ve věku 15 až 34 let. Alespoň jednou v životě vyzkoušelo konopné látky 30,5 procenta žáků devátých tříd.

Od roku 2010 je v Česku patrný zvýšený výskyt nových syntetických drog. Má s nimi zkušenost téměř pět procent mladých dospělých. V řadě případů nebyly tyto látky na seznamu zakázaných drog, letos na jaře byl proto novelizován zákon o návykových látkách a přílohy rozšířeny o tři desítky nových syntetických drog.

Legální drogu alkohol užívalo rizikově nebo škodlivě přibližně milion až 1,4 milionu lidí, v riziku závislosti nebo závislých bylo podle odhadů až 150.000 dospělých. Loni klesl počet a podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu i počet usmrcených osob při těchto nehodách.

Naopak roste počet nehod pod vlivem nealkoholových drog i počet osob při nich zemřelých. Pod vlivem návykové látky bylo v loni spácháno 19.600 (16,6 procenta) z celkového počtu 117.700 objasněných trestných činů, z nich 17.300 (14,7 procenta) pod vlivem alkoholu a 2300 (1,9 procenta) pod vlivem nealkoholových drog.

Ohodnoťte tento článek!