Na prevenci a léčbu AIDS by mohlo příští rok jít 30 milionů korun

Titulní obrázek

Příští rok by se mohl zvýšit objem peněz, který ministerstvo zdravotnictví dává na prevenci a léčbu nemoci AIDS. Chce uvolnit 30 milionů korun, sdělil ČTK Vítězslav Klíma z tiskového odboru ministerstva. Výsledná částka však bude záviset na tom, v jaké podobě bude schválen státní rozpočet…

Praha – Jaroslav Jedlička z české kanceláře programu OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) však záměr pokládá za nedostatečný. Na prevenci a léčbu by mělo podle něj jít aspoň o čtyři miliony více.

Přestože nakažených virem HIV v posledních třech letech rychleji přibývá, stát dává na léčbu a prevenci rok od roku stále méně peněz. Zatímco v roce 1996 vynaložil na léčbu, prevenci a bezplatné testování 66,9 milionu korun, letos podle Jedličky dosud vydal 19 milionů korun. Jedlička také upozornil na to, že se této problematice věnuje v zásadě pouze ministerstvo zdravotnictví. Přivítal by například aktivnější přístup ministerstva školství na poli preventivních programů.

Léčení jednoho nemocného podle odborníků vyjde asi na milion korun ročně. Přestože na některé léky, které nemocní užívají, by podle vyhlášky měli doplácet, ve skutečnosti je podle Klímy nic nestojí. „Tyto léky jsou financovány ze zvláštního fondu,“ upřesnil. Česká AIDS centra podle něj pro tento účel letos měla dostat od ministerstva asi 8,5 milionu korun.

V Česku působí sedm těchto center. „Měli jsme obavy, jak to bude s doplatky vypadat, dotací se to ale pro současnou dobu vyřešilo. Jak to bude dál, bůh suď,“ řekla ČTK Marie Staňková z AIDS centra v pražské nemocnici Na Bulovce.

Letos za prvních sedm měsíců lékaři evidovali 64 nových pacientů. Zhruba tolik případů zaznamenali za celý rok 2003. Loni jich bylo už 90. Od roku 1986 do konce letošního července odborníci virus HIV potvrdili u 891 lidí. U 202 z nich se nemoc AIDS již rozvinula, 121 lidí na ni zemřelo.

ČTK

Na prevenci a léčbu AIDS by mohlo příští rok jít 30 milionů korun
Ohodnoťte tento článek!