Na prevenci k praktikovi chodí pětina dospělých a většina dětí

Na preventivní prohlídky k praktickému lékaři chodí jen pětina dospělých, prevenci u gynekologa absolvuje zhruba polovina žen, děti chodí na prevenci téměř všechny. Vyplývá to z dat tří největších zdravotních pojišťoven.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) posílají SMS s blížícím se termínem prevence, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce upozornění zavést na nově spuštěném klientském portálu Moje VZP.

„Ze statistik posledních dvou let vychází, že nejvíce na preventivní prohlídky chodí lidé po padesátce a senioři. Nejstarším pojištěncem, který měl preventivní prohlídku, byla žena ve věku 103 let,“ řekla ČTK mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

ČPZP s 1,23 milionu pojištěnců rozesílá SMS klientům, kteří si bezplatnou službu zřídili, a to každé dva roky na prevenci u praktického lékaře, jednou ročně ženám na gynekologickou prohlídku, mužům nad 50 let na vyšetření prostaty a mužům a ženám k návštěvě zubaře. „Včasná prevence nejen šetří peníze z veřejného zdravotního pojištění, ale hlavně dokáže zachránit život,“ uvedla mluvčí.

Podle data narození rozesílá upozornění v aplikaci pro chytré telefony ZPMV těm ze svých 1,28 milionu klientů, kteří si zřídili Kartu života a na prevenci v daném intervalu nebyli. „Pár dní před narozeninami jim přijde SMS, že je možné jít na preventivní prohlídku,“ řekla ČTK mluvčí ZPMV Hana Kadečková.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý uvedl, že o zřízení této služby pro 5,9 milionu klientů VZP uvažuje. Měla by se stát jednou z nabídek na portálu Moje VZP, kterým pojišťovna hodlá nahradit nefunkční IZIP. Také v rubrice Otázky týdne na webu pojišťovny dává VZP rady k různým zdravotním situacím, včetně informace, kdy má klient nárok na určitý typ prevence.

O webu se tak pojištěnci dozvědí například to, že praktický lékař při preventivní prohlídce zjišťuje hladiny cholesterolu při převzetí pacienta od dětského praktika, dále v jeho 30, 40, 50 a 60 letech. Zjišťuje hladinu cukru při převzetí, pak ve 40 letech a následně každé dva roky. Do dokumentace zapisuje zdravotní změny, rizikové faktory, profesní rizika. Hlídá výskyt nemocí srdce a cév, vysokého tlaku, cukrovky, poruchy metabolismu tuků a nádorová onemocnění v rodině pacienta. Změří mu tlak, zjistí BMI naznačující případnou obezitu a orientačně vyšetří zrak a sluch. Provede orientační vyšetření moči a zkontroluje platnost očkování.

U žen nad 45 let zkontroluje praktický lékař při preventivní prohlídce také to, zda v posledních dvou letech byly na mamografu. U lidí nad 50 let zařizuje každé dva roky testy na zjištění krve ve stolici, nebo jednou za deset let kolonoskopii.

Ohodnoťte tento článek!