Na ptačí chřipku jde 1,9 miliardy dolarů

Přísliby na 1,9 miliardy dolarů (45,2 mld. Kč) na boj proti ptačí chřipce se podařilo získat během dvoudenní mezinárodní dárcovské konference, která včera skončila v Pekingu. Je to o 700 miliónů dolarů více, než požadovala OSN…

Přísliby na dárcovské konferenci v Pekingu přesáhly očekávání

„Výsledek jednání ukazuje, že svět bere nutnost obrany proti ptačí chřipce vážně,“ konstatoval s uspokojením koordinátor OSN pro boj s pandemií David Nabarro.

ČR přispěje skoro pěti milióny korun

Česká republika přispěje 200 tisíci dolary (4,8 miliónu Kč), které budou podle ministerstva zahraničí poskytnuty na podporu veterinární péče ve Vietnamu.

„Každý dolar bude využit. Peníze již máme, ale nyní stojíme před výzvou, abychom je dokázali vynaložit co nejúčinněji,“ zdůraznil evropský komisař pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. Podle něj nebyl svět nikdy vystaven takovému ohrožení globálních rozměrů.

Představitel Organizace SN pro výživu a zemědělství (FAO) David Harcharik v Pekingu upozornil, že virus ptačí chřipky by mohl na jaře ohrožovat Afriku a Evropu. Důvodem je stěhování ptáků, obchod a pohyb obyvatelstva.

Účastníci konference schválili prohlášení, v němž se mj. zavázali:

* v rámci strategických plánů OSN a jejích agentur vypracují vlastní národní akční plány pro boj s ptačí chřipkou

* pomohou dalším zemím s potlačením nákazy, kontrolami i přípravou na případný vznik celosvětové pandemie podpoří vývoj léků a zajistí zásoby protivirových přípravků

* zajistí dostupnost léků pro všechny

* zlepší dohled a kontrolu a zajistí informovanost lidí o této nemoci

* budou si navzájem a včas poskytovat informace o šíření nemoci

Podezření v Iráku

Čína včera ohlásila v pořadí již šesté úmrtí. Virus byl potvrzen u 35leté ženy, která v práci zpracovávala drůbež a před týdnem zemřela. Úmrtí čtrnáctileté dívky týž den oznámil také Irák, přičemž lékaři se obávají, že příčinou úmrtí by mohl být virus ptačí chřipky. Úřady proto zaslaly vzorky do sousedního Jordánska k testům, které by měly přítomnost smrtelného onemocnění potvrdit či vyvrátit.

V Erzurumu na východě Turecka včera zemřelo jedenáctileté dítě a lékaři nyní prověřují, zda příčinou nebyla ptačí chřipka. Dítě z města Mus zemřelo při převozu mezi dvěma městskými nemocnicemi.

Lékaři první kliniky, kde byl pacient hospitalizován kvůli projevům zápalu plic, dospěli k závěru, že by mohlo jít o ptačí chřipku, a rozhodli o převozu na lépe vybavenou kliniku.

Některé z příslibů (v USD)

Světová banka 500 mil.

USA 334 mil.

Evropská komise 120 mil.

Jednotlivé státy EU 128 mil.

(z toho ČR 200 tisíc)

Japonsko 159 mil.

Austrálie 106 mil.

Rusko 44 mil.

Asijská rozvojová banka 38 mil.

Čína 10 mil.

Právo

Ohodnoťte tento článek!