Na rakovinu jde víc peněz. Z poplatků

Titulní obrázek

Každá koruna, kterou lidé utratí za nákup léků bez receptu, se počítá dvakrát. Peníze, které díky tomu ušetří zdravotní pojišťovny, totiž z velké části směřují na léčbu nejtěžších nemocí. „Díky rostoucím úhradám pojišťoven se stále více lidí dostane k té nejmodernější onkologické léčbě. S platbami pojišťoven nemáme problém – a to je oproti minulosti velká změna,“ říká šéf brněnského Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček…

– Díky poplatkům je dostatek peněz na léčbu vážně nemocných pacientů

– Lidem ze sociálních ústavů ale dělají velké problémy

Každá koruna, kterou lidé utratí za nákup léků bez receptu, se počítá dvakrát. Peníze, které díky tomu ušetří zdravotní pojišťovny, totiž z velké části směřují na léčbu nejtěžších nemocí. „Díky rostoucím úhradám pojišťoven se stále více lidí dostane k té nejmodernější onkologické léčbě. S platbami pojišťoven nemáme problém – a to je oproti minulosti velká změna,“ říká šéf brněnského Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.

Jeho slova potvrzují údaje o výběru poplatků za leden až červen, které včera zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Díky poplatkům ušetřily zdravotní pojišťovny jen za první půlrok skoro 3,5 miliardy korun. A tyhle peníze obratem poslaly právě na léčbu vážně nemocných pacientů, kteří potřebují velmi drahé léky. Jen v letošním druhém čtvrtletí pojišťovny do center, kde se léčí vážně nemocní pacienti, přesunuly 800 milionů korun.

Stále víc pacientů dostává nyní tu nejmodernější léčbu i na 1. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice, která se specializuje na léčbu leukemie. „Naši pacienti zatím opravdu dostávají léčbu, kterou potřebují,“ potvrzuje hematoonkolog Pavel Klener.

Skládáte se na nemocné

Peníze navíc nešly jen na léčbu pacientů, kteří se léčí s rakovinou, ale i na léčbu lidi s roztroušenou sklerózou, těžkými metabolickými vadami, Bechtěrevovou chorobou nebo osteoporózou, která způsobuje vážné řídnutí kostí.

„Poplatky jsou ukázkou solidarity s těmito vážně nemocnými pacienty. Dříve nebyla specializovaná centra kvůli nesmyslným limitům schopna je nabírat. A buď je neléčila vůbec, nebo je často léčila pozdě a nemohla jim dát tu nejlepší možnou péči,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Další stovky milionů navíc by měly jít letos i na financování a modernizaci záchranky nebo na nákup náhrad kyčelních kloubů. Nakupovat operace kyčelních kloubů, a zkracovat tak čekací doby, se ale pojišťovnám zatím moc nedaří.

„Pojišťovny neumějí nakupovat zdravotní péči pro své pacienty. Snažíme se dotlačit je k tomu, aby nakupování péče zlepšily,“ dodává ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Skoro 3,5 miliardy uspořily pojišťovny za první půlrok hlavně díky tomu, že lidé kvůli poplatkům omezili návštěvu lékařů i pohotovostí a kupují si levné léky do 30 korun téměř výhradně ze svého. Změnu chování Čechů dokazují i další statistiky: počet návštěv u ambulantních specialistů se snížil o 17 procent a na pohotovost chodí skoro o 35 procent lidí méně než loni.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!