Přejít na obsah

Na severu Moravy bylo loni méně nových zájemců o léčbu závislosti

zpět
26.3.2011
vakcína, očkování, injekce
zvětšitvakcína, očkování, injekceZdroj: www.opteam24.de

vakcína, očkování, injekce | Zdroj: www.opteam24.de

 

V Moravskoslezském kraji bylo loni meziročně o 5,4 procenta méně nových zájemců o léčbu ze závislosti na drogách než v roce 2009.

V uplynulém roce jich bylo celkem 455. Informovala o tom Krajská hygienická stanice (KHS). Více než 90 procent nových žadatelů o léčbu bylo ve věku mezi 15 a 39 lety.

„Tři uživatelé jsou mladší 15 let a 51 je starších 40 let. Z 80 procent jsou zastoupeni muži a z 20 procent ženy,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka KHS Helena Šebáková. Více než polovina nových žadatelů o léčbu má základní vzdělání - bylo jich 262, tedy 57,6 procenta.

„Oblíbenost drog je závislá na věku uživatele. V Moravskoslezském kraji je nejvíce zneužívanou drogou v nižších věkových skupinách marihuana,“ informovala Šebáková. Mezi lidmi do 19 let jich marihuanu užívalo 19,3 procenta. Ve věkové skupině od 15 do 39 let je v největší oblibě pervitin, který užívala téměř polovina narkomanů (49,4 procenta), následuje marihuana (29,2 procenta). „Jako základní droga převažuje pervitin s injekční aplikací (168 případů),“ uvedla Šebáková. Mezi lidmi, kteří si pervitin píchali injekcemi, bylo 134 mužů. Dalšími způsoby, jak žadatelé o léčbu užívali drogy, bylo kouření marihuany, čichání pervitinu a injekční aplikace a kouření heroinu.

Šebáková uvedla, že v kraji bylo v loňském roce hlášeno 245 intoxikací, tedy otrav v souvislosti s užíváním nelegálních návykových látek.

KHS také eviduje počty patologických hráčů. V roce 2010 bylo podle údajů hygieniků v Moravskoslezském kraji více než pět případů na 100.000 obyvatel. „Hráčství se vyskytuje nejvíce mezi muži, v roce 2010 přibylo 364 mužů a 91 žen závislých na hráčství,“ uvedla ředitelka KHS.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Na severu Moravy bylo loni méně nových zájemců…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné