Na snižování cholesterolu by už brzy mohla být místo léků injekce

Místo polykání několika prášků denně na vysoký cholesterol by se pacienti už brzy mohli dočkat zlomové novinky – sami by si jednou za dva týdny mohli pod kůži aplikovat lék speciálním perem, podobně jako to už roky znají pacienti léčení inzulínem.

Americká registrace se očekává do pololetí, evropská do konce roku. Od roku 2016 by nová generace léků mohla být běžně dostupná také v Česku. Novinářům to řekl předseda České internistické společnosti profesor Richard Češka.

Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je rizikovým faktorem nemocí srdce a cév, má až 70 procent dospělých v ČR. S ozdravěním jídelníčku a užíváním statinů klesla za deset let průměrná hladina cholesterolu v krvi dospělých ze zhruba 6,2 na 5,5 milimolů na litr. Žádoucí je hodnota pět a méně, mnoho lidí však stále má hodnoty vyšší.

„Předběžné výsledky studií po roce podávání injekčního přípravku ukázaly u pacientů pokles hladiny tzv. zlého cholesterolu o více než 50 procent, když jsou léky podávány samostatně, stejně jako když jsou přidány k léčbě statiny či jinými léky,“ uvedl profesor. Za průlomové označil to, že léky snížily u pacientů počty komplikací, například infarktů, o více než 50 procent. „Jsou to zatím předběžné výsledky, ale kdyby se to potvrdilo i ve velkých studiích, které doběhnou během několika let, tak by to mohlo znamenat konec epidemie kardiovaskulárních onemocnění,“ shrnul.

Injekční lék obsahuje monoklonální protilátky proti klíčovému enzymu cholesterolového metabolismu PCSK9. Největší užitek z něj podle profesora budou mít pacienti v nejvyšším riziku nemocí srdce a cév a s velmi vysokými hodnotami cholesterolu. „Především jsou to nemocní, kteří mají zvýšené hladiny cholesterolu v důsledku genetické poruchy, tzv. familiární hypercholesterolémie,“ upřesnil.

Tito pacienti jsou ohroženi infarktem už kolem 30 let věku. V Česku jich podle profesora žije několik desítek tisíc. Vysoký cholesterol totiž u velkého procenta nemocných není jen důsledkem nesprávné životosprávy, jak se někdy mylně traduje, upozornil. Vyhledávání a léčbě těchto nemocných se věnuje publikace Familiární hypercholesterolémie.

Češka odmítl „senzační“ zprávy o neškodnosti cholesterolu, které se čas od času objevují. Studie podle něj jasně potvrdily, že pokles hladiny cholesterolu vedlo u statisíců nemocných ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Ohodnoťte tento článek!