Na transplantaci nyní čeká v republice kolem tisícovky lidí

Odborníci transplantační medicíny jsou přesvědčeni, že v důsledku podezření z nekalé činnosti v transplantačním centru v Ostravě byla ohrožena šance nemocných lidí čekajících na vhodného dárce orgánu. „Pokud se nějaká činnost kriminalizuje, lidé, kteří se na ní podílejí, tzn. lékaři, rodiny případných zemřelých dárců orgánů, ale i případní živí dárci se od ní kvůli nejistotě odvracejí…

“ řekl předseda České transplantační společnosti a přednosta Transplantcentra IKEM Štefan Vítko.

Ostravská kauza vypukla v roce 1999, loni se její dopad podle Vítka už přece jen zmírnil: trend poklesu dárců orgánů se zastavil, odběrů bylo uděláno o něco více než před dvěma roky. „Pořád jich ale není tolik jako v roce 1997. Na transplantaci nyní čeká kolem tisícovky lidí,“ řekl Vítko, který je rád, že rok a půl trvající šetření poslanecké komise neprokázalo obchodování s lidskými orgány. Předseda bývalé poslanecké komise pro vyšetření ostravského případu Josef Janeček (KDU-ČSL) však tvrdí, že zjišťováním nedostatků a chyb v ostravském centru nebyla ohrožena šance pacientů na nalezení dárce orgánu. „Je to interpretace, která nemá žádný racionální podklad,“ uvedl.

Přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk je ale také přesvědčen, že atmosféra kolem podezření z nekalé činnosti v transplantačním centru měla vliv na počet transplantací. „V roce 1997, kdy jsme byli nejúspěšnější, jsme v IKEM dělali 65 transplantací srdce, teď nejvýš 40,“ vysvětlil a dodal, že čtvrtina ze současných čtyř desítek čekatelů na transplantaci srdce se jí nemusí dočkat. Vítko i Pirk připouštějí ovšem také další možnou příčinu poklesu počtu těchto operací a tou je změna způsobu jejich financování. Dříve měla nemocnice každý léčebný výkon placen zvlášť, nyní dostává paušál.

„Pro nás, transplantační odborníky a vůbec transplantační medicínu, i pro pacienty je velice důležité, aby nevznikl dojem, že někdo chce nějakou nekalost zakrývat. Když někdo poruší předpisy, musí nést následky,“ zdůraznil Vítko.

(ika), Hospodářské noviny, 16.7.2001

Na transplantaci nyní čeká v republice kolem tisícovky lidí
Ohodnoťte tento článek!