Na třicet požadavků ČLK odpoví Julínek písemně

Titulní obrázek

Třicet požadavků, které přednesl za Českou lékařskou komoru její prezident Milan Kubek novému ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, zatím zůstává bez odpovědi…

„Ministr mi sdělil, že na ně odpoví písemně, a to i přesto, že jsem je při schůzce s ním chtěl osobně projednat, protože výrazně zajímají lékařskou veřejnost,“ řekl Právu Kubek.

Osamocená ČLK

„Vyzval jsem pana ministra Julínka, aby ODS alespoň realizovala svůj plán ve zdravotnictví, který se týká zvýšení plateb státu za státní pojištěnce, který by měl přinést ročně sedm miliard. Chceme také přesunout část výnosu spotřební daně na tabák a alkohol do fondu zdravotnictví, čímž by se získaly další čtyři miliardy. Ministr mi ale řekl, že prostor k tomu nevidí,“ postěžoval si Kubek.

Zklamalo ho rovněž, že ministr Julínek se konkrétně nevyjádřil k žádnému předloženému bodu lékařské komory a chce na ně odpovědět výhradně písemně. „Bohužel žádný termín, dokdy to bude, nestanovil. A to mě moc mrzí,“ řekl Kubek.

Lékařská komora zůstala vlastně sama ve svých požadavcích, například na zachování rámcové smlouvy, podle níž jsou lékaři placeni. Její zrušení požadují stomatologická a lékárnická komora a Julínek je vyslyší.

Ani uvnitř lékařské komory ale není jednota. Kubek má dost velkou opozici i v samotném předsednictvu komory, protože jeho část chce také zrušit rámcovou smlouvu. Už dnes se hovoří o tom, že na prezidenta Kubka se chystá opozice v lékařské komoře, a vše má vyvrcholit na sjezdu komory koncem listopadu.

Chtějí vyšší spoluúčast

Česká lékařská komora předložila i požadavky, které vytáhnou peníze z kapsy pacienta. Například požaduje:

* poplatek za recept, příspěvek za hotelové služby v nemocnici

* nehradit ze zdravotního pojištění léky volně prodejné

* zachovat pravidlo, že v každé skupině je alespoň jeden lék plně hrazený, ale zároveň snížit počet těchto skupin

* spoluúčast pacienta při hrazení dopravy v neakutních případech * zahájit práce na vyčlenění části zdravotní péče jako nehrazené ze základního zdravotního pojištění.

Peníze nestačí

O těchto požadavcích se už diskutuje více než deset let, ale žádná vláda je zatím neměla odvahu zavést. Ministr Julínek plánuje spoluúčast pacientů na léky do výše tří tisíc korun ročně. Nad tuto hranici by vše hradila pojišťovna. Není ale zatím jasno o hranici tří tisíc korun, zda skutečně bude a zda bude mít vůbec čas svůj záměr uskutečnit.

Kubek se domnívá, že dříve nebo později se požadavky, které komora má, stejně dostanou na pořad dne a bude se o nich diskutovat. Lékařská péče je podle něj stále dražší a peníze na pokrytí všeho nestačí.

Právo

Na třicet požadavků ČLK odpoví Julínek písemně
Ohodnoťte tento článek!