Na Vysočině se narodilo podstatně víc dětí než loni

Na Vysočině se letos rodí podstatně více dětí. Zdravotníci v pěti krajských nemocnicích jich do konce června přivedli na svět 2407, proti stejnému období loni o 258 více…

JIHLAVA –

Porodnost pomalu stoupá v celé republice už od začátku nového století. Na Vysočině se tento trend projevil s mírným zpožděním, uvádí dnešní vydání deníku Vysočina.

Podle zdravotníků většinou rodí maminky ve věku kolem 30 let. „Silné ročníky z konce 70. let mají děti trošku později,“ řekla deníku Hana Kučírková, vrchní sestra porodnice v Havlíčkově Brodě.

Pokud bude počet porodů stoupat stejným tempem do konce roku, po dlouhé době překonají tři porodnice v kraji hranici 1000 porodů. V minulých letech se to dařilo pouze nemocnici v Havlíčkově Brodě, kam jezdí maminky i z Humpolecka, Polenska,

Kutnohorska nebo Chrudimska.

Do jihlavské nemocnice v roce 2002 zamířilo skoro o polovinu méně nastávajících maminek než do Havlíčkova Brodu. Počet porodů nyní každý rok stoupá zhruba o stovku.

„Porodnice už konečně ztratila svou špatnou pověst,“ míní primář Aleš Roztočil. Počet rodiček by mělo zvýšit i nové Centrum asistované reprodukce, které bylo letos otevřeno ve stejném pavilonu.

Porodnice mezi sebou o klienty tiše zápasí, uvádí deník. Každá se snaží nabídnout něco navíc, včetně několika způsobů alternativních porodů.

V havlíčkobrodské nemocnici se do konce června narodilo 596 dětí, v Třebíči 557. Jihlavská porodnice pomohla na svět 547 miminkům, novoměstská 408. Nejméně dětí se rodí v Pelhřimově. Letos do pololetí jich bylo 299.

ČTK

Na Vysočině se narodilo podstatně víc dětí než loni
Ohodnoťte tento článek!