Přejít na obsah

Na vzdělávání lékařů a sester půl miliardy

zpět
9.1.2009

Půl miliardy korun rozdělí letos ministerstvo zdravotnictví na vzdělávání lékařů a sester. "Jde o tzv. rezidenční místa. To jsou ta, když lékař pracuje ve zdravotnickém zařízení nebo v nemocnici, ale nemůže pracovat ještě jako samostatný lékař, ale musí nad sebou mít dozor. Připravuje se vlastně na svoji specializaci a to může být například praktický lékař nebo anesteziolog," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Až dosud takový mladý lékař v nemocnici nedostával plat a někdy musel nemocnici za svoji přípravu i platit. Ministerstvo proto letos podpoří 300 míst pro lékaře na celou dobu jejich studia a 449 míst pro ty, kteří již svou specializaci zahájili.

Na tyto účely vydá 324 milió -nů korun. Znamená to, že tito lékaři, kteří ještě pracují pod dozorem, už budou dostávat plat. Ministerstvo náklady za jejich výchovu včetně platu těmito penězi pokryje.

Dalších 170 miliónů je určeno na podporu nelékařských zaměstnanců ve zdravotnictví.

Celkově má vzniknout 1925 rezidenčních míst pro lékaře a sestry.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Na vzdělávání lékařů a sester půl miliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Na vzdělávání lékařů a sester půl miliardy

Komentáře

dalších 37 komentářů
Michal ŠEBEK Re:Zkušenosti se vzděláním mojí sestry bc  | 19. 01. 2009 21:54

A vy se jí divíte paní doktorko ? Já ale vůbec. vezměte si, že se snažila se vzdělávat a systém ji nakopl. To se pak není čemu divit.

Michal ŠEBEK Re:Zkušenosti se vzděláním mojí sestry bcRe:Zkušenosti se vzděláním mojí sestry bc  | 19. 01. 2009 21:50

Nevěšte hlavu. Je faktem, že systém je blbě nastavený, a ve snaze vyrovnat se západním zemím se u nás zavedl systém vyššího vzdělávání. Ale bohužel jen papírově a zvyšováním titulů, zatímco vědomosti a obsah výuky je stále stejný-jako na té 4 leté zdrávce. Protsě je to nesmysl, kterým se vydává naše vláda. Ukázkou pak je, že v nemocnicích chybí personál-protože prostě aby sestra mohla dělat sesru (pofle nového zákona), musí mít VOŠ a podobné hovadinky. Takže zkrátka takovýchto VOŠek v našem systému chybí, a o pacienty se bohužel nemá kdo starat. Je faktem také, že když chceme jít cestou západu, pakj musíme také se podívat do výhod, které sestrám přinese vyšší vzdělání. Kupříkladu v Anglii má sestra s VOŠ a nebo bakalářka i vyšší plat a navíc kompetence. Část kompetencí doktora zkrátka patří ji. Ne jako u nás, že máš Bc. nebo VOŠ, ale maximálně smíš jen - s prominutím všech - utírat zadek.

Re:Re:Re:Re:Nesvoboda.  | 12. 01. 2009 21:59

ha ha ha a jak myslíte, že je to zde? Když chci jít na povinnou stáž, musím si každý den tvrdě zaplatit, aby mne nechali vůbec vejít. A taky musím někde bydlet a něco jíst. nedivím se kolegů, že se chtějí domluvit a zaplatit si jen to potvrzení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné