Přejít na obsah

Nabídka vyšších platů platí, i když lékaři odejdou

zpět
4.2.2011
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: www.fam-dubbelman.net

peníze, peněženka | Zdroj: www.fam-dubbelman.net

 

"V příštím roce by měl průměrný plat lékaře stoupnout na 60 tisíc Kč. Doufám, že to bude bráno jako krok vstřícný, a ne jako výsměch lékařům, tak, jak nám je to někdy podsouváno," říká Leoš Heger.

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ LEOŠ HEGER (TOP 09):

Představitelé Lékařského odborového klubu vám vytýkají, že z nabídky dvou miliard korun na vyšší platy dostanou lékaři jen 1,5 miliardy a zdravotní sestry 500 miliónů Kč…

Od začátku jsem říkal, že ty dvě miliardy jsou na platy zdravotníků, přednostně lékařů. Jsou ale i jiné profese než lékař, které jsou dlouhodobě podhodnoceny. Na mém přístupu se tedy nezměnilo nic.

Teď jste dal nabídku přidání 5000 až 8000 Kč měsíčně v závislosti na délce praxe. LOK to nepřijal. Co teď?

Nabídka platí. Lékařům přidáme, i když splní hrozbu a z nemocnic odejdou. Věřím, že veřejnost přesvědčíme, že naše nabídka vstřícná je.

Proč má letos jít navýšení platů pouze cestou odměn a ne tarifů, jak chtějí odbory?

Letos to udělat nemůžeme, v příštím roce tarify zvýšeny budou. Měnit tabulky po všech těch demonstracích odborářů, kdy se škrtalo ve veřejnoprávní sféře, kdy veřejné finance nutily k tomu, aby se platy spíše snižovaly, tak teď je zvyšovat selektivně pro lékaře by byla provokace vůči policistům, hasičům a dalším kategoriím zaměstnanců. V příštím roce by měl průměrný plat lékaře stoupnout na 60 tisíc Kč. Doufám, že to bude bráno jako krok vstřícný, a ne jako výsměch lékařům, tak, jak nám je to někdy podsouváno. V této zemi není profesní skupina, která by mohla o takovém navýšení snít.

Co si slibujete od veřejného dopisu, který posíláte lékařům?

Že se zamyslí nad našimi návrhy, budou odpovědní a svou výpověď stáhnou. Když ne všichni, tak doufáme, že to bude alespoň taková část, která by zdravotní péči umožnila stabilizovat.

Hejtmani už začnou připravovat krizové scénáře na stav po 1. březnu, kdy lékaři odejdou?

Okamžitě bude odeslán dopis ředitelům a hejtmanům, aby podpořili naši platovou nabídku a peníze dali do mezd. Na konci příštího týdne znovu zmapujeme situaci. Podle toho, jak v kterém oboru bude situace vypadat s odchodem lékařů, budou následovat konkrétní kroky tak, aby péče byla poskytovatelná všude.


Komentovat článek: Nabídka vyšších platů platí, i když lékaři…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nabídka vyšších platů platí, i když lékaři…

Komentáře

1 komentář
Pospíšil Nedívejte se na to prvoplánově !  | 4. 02. 2011 16:42

Velmi promyšlená hra pokračuje."Rozděluj a panuj" se ministrovi daří mistrovsky i když evidentně jako loutce, kterou vodí jiní.Je smutné, čemu se propůjčil.Nekprve přidá 2% úhrad ( které ovšem předtím v úhradové vyhlášce sebral), pak je ještě poníží darem p.Baklařce, které to plně garantoval, což ale lékařům nemohl, hází deseti až stotisícovými platy, aby popodil veřejnost, které má povětšinu sice ji nak téměř shodné hodinové tarify, jen nemusí v zaměstnání trávit 3/4 života.... Řešení bude nalezeno v restruktualizaci lůžkového fondu = rušení lůžek=rušení ZZ=privatizaceZZ.Bohužel jak známo z praxe tato zůstanou nadále navázána na zdravotní pojištění, čili nic z balíku neušetříme, naopak tato ZZ zefektivní poskytovanéslužby=zruší vše co negeneruje zisk a to odkážou opět na státní síť zbylých nejdražších a pojišťovnami nejlépe hrazených nemocnic. Stačilo to říct předem a neterorizovat pacienty zdravotníky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné