Náčelníkem Horské služby Krkonoše jmenován Pavel Jirsa

Ilustrační foto

Náčelníkem Horské služby Krkonoše byl včera jmenován Pavel Jirsa, který byl dosud jako zástupce náčelníka vedením krkonošských záchranářů pověřen. Původně se počítalo s tím, že se Jirsa funkce náčelníka ujme až 1. května, jak vyplývalo z podmínek výběrového řízení vypsaného na podzim.

„Vzhledem k tomu, že proti výsledku řízení nebyl podán žádný protest, neviděli jsme důvod, proč jmenování ještě odkládat,“ uvedl statutární ředitel republikové Horské služby František Hadáček. Šestapadesátiletý Jirsa vyhrál výběrové řízení, v němž byli čtyři uchazeči. Z pověření Jirsa vedl Horskou službu Krkonoše od loňského října, kdy náhle zemřel tehdejší náčelník Adolf Klepš. Jirsa nastoupil jako čekatel k dobrovolné krkonošské horské službě ve Špindlerově Mlýně v roce 1985, o rok později se stal dobrovolným členem. Od roku 1996 je profesionálním záchranářem a od stejného roku byl zástupcem náčelníka. V posledních letech pracoval také jako metodik oblasti Krkonoše. Účastnil se více než 2000 zásahů.

V čele krkonošských záchranářů by chtěl Jirsa dál prohloubit spolupráci horské služby s ostatními složkami integrovaného záchranného systému a zaměřit se na zkvalitnění vybavení záchranářů pro službu v terénu. Chce také navázat na práci zesnulého Adolfa Klepše. Z větších investic, které krkonošskou horskou službu čekají, jmenoval na letošní rok naplánovanou výstavbu garáží v Peci pod Sněžkou.

Jirsa se také v roce 1985 stal instruktorem horolezectví Československého horolezeckého svazu, o devět let později předsedou horolezeckého a skialpinistického klubu SAC Špindlerův Mlýn. V roce 2000 začal působit jako předseda komise závodního skialpinismu při Českém horolezeckém svazu. Za sebou má kurz leteckého záchranáře a cvičitele horské služby. Mezi jeho hlavní zájmy patří lyžování, horolezectví, skialpinismus a horská cyklistika.

Horská služba Krkonoše má každoročně nejvíce zásahů ze všech horských oblastí. V letošní zimní sezoně záchranáři v Krkonoších už byli u 2500 úrazů a jiných událostí. V celé ČR měla horská služba v letošní zimě zatím přes 6300 zásahů.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!