Přejít na obsah

Náčelníkem Horské služby Krkonoše jmenován Pavel Jirsa

zpět
7.3.2018
zvětšitZdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

 

Náčelníkem Horské služby Krkonoše byl včera jmenován Pavel Jirsa, který byl dosud jako zástupce náčelníka vedením krkonošských záchranářů pověřen. Původně se počítalo s tím, že se Jirsa funkce náčelníka ujme až 1. května, jak vyplývalo z podmínek výběrového řízení vypsaného na podzim.

„Vzhledem k tomu, že proti výsledku řízení nebyl podán žádný protest, neviděli jsme důvod, proč jmenování ještě odkládat,“ uvedl statutární ředitel republikové Horské služby František Hadáček. Šestapadesátiletý Jirsa vyhrál výběrové řízení, v němž byli čtyři uchazeči. Z pověření Jirsa vedl Horskou službu Krkonoše od loňského října, kdy náhle zemřel tehdejší náčelník Adolf Klepš. Jirsa nastoupil jako čekatel k dobrovolné krkonošské horské službě ve Špindlerově Mlýně v roce 1985, o rok později se stal dobrovolným členem. Od roku 1996 je profesionálním záchranářem a od stejného roku byl zástupcem náčelníka. V posledních letech pracoval také jako metodik oblasti Krkonoše. Účastnil se více než 2000 zásahů.

V čele krkonošských záchranářů by chtěl Jirsa dál prohloubit spolupráci horské služby s ostatními složkami integrovaného záchranného systému a zaměřit se na zkvalitnění vybavení záchranářů pro službu v terénu. Chce také navázat na práci zesnulého Adolfa Klepše. Z větších investic, které krkonošskou horskou službu čekají, jmenoval na letošní rok naplánovanou výstavbu garáží v Peci pod Sněžkou.

Jirsa se také v roce 1985 stal instruktorem horolezectví Československého horolezeckého svazu, o devět let později předsedou horolezeckého a skialpinistického klubu SAC Špindlerův Mlýn. V roce 2000 začal působit jako předseda komise závodního skialpinismu při Českém horolezeckém svazu. Za sebou má kurz leteckého záchranáře a cvičitele horské služby. Mezi jeho hlavní zájmy patří lyžování, horolezectví, skialpinismus a horská cyklistika.

Horská služba Krkonoše má každoročně nejvíce zásahů ze všech horských oblastí. V letošní zimní sezoně záchranáři v Krkonoších už byli u 2500 úrazů a jiných událostí. V celé ČR měla horská služba v letošní zimě zatím přes 6300 zásahů.


Komentovat článek: Náčelníkem Horské služby Krkonoše jmenován…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné