Náchodská nemocnice chce kvůli vyhlášce omezit příjem pacientů

Náchodská nemocnice, pod niž spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, omezí příjem klientů tří ze šesti zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Důvodem jsou limity úhradové vyhlášky, které nemocnici stanoví množství zdravotních výkonů nasmlouvaných pro klienty dané pojišťovny. Výjimkou budou stavy vyžadující akutní péči. ČTK to řekl mluvčí náchodské nemocnice Lukáš Holub. Všechny tři pojišťovny odmítly krok nemocnice jako „nemístný nátlak“.

Nemocnice oznámila, že od 28. října nebude k plánovaným zákrokům brát klienty Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Oborové zdravotní pojišťovny (OZP). Od 4. listopadu přestane brát klienty České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) vyzvala dnes pojišťovny, aby garantovaly úhradu i nad limity vyhlášky. Už v půli října doporučila nemocnicím, aby se kvůli vyčerpání limitů obracely na pojišťovny. Ty jim prý mají písemně garantovat zaplacení péče, která by podle vyhlášky zaplacena nebyla. Náchodská nemocnice to udělala jako první.

Náchodská nemocnice sdělila své rozhodnutí pojišťovnám dopisem. Mluvčí ZPMV Hana Kadečková ČTK řekla, že nemocnice dala médiím informaci v úterý odpoledne a teprve dnes informovala pojišťovny. „Termín schůzky padl až poté, co ředitel pobočky volal řediteli nemocnice, co znamená zpráva v tisku. ZPMV nebyla nemocnicí předem kontaktována ani informována o tom, že hrozí krizová situace,“ uvedla Kadečková.


Unknown media type: poll

„ČPZP je pohoršena tímto nekorektním způsobem komunikace a zveřejněný článek charakterizuje jako poplašnou zprávu, včetně možnosti uplatnění příslušných právních kroků,“ sdělil ČTK obchodní ředitel ČPZP Vladimír Matta. Zdůraznil, že tato pojišťovna je dlouhodobě stabilní, platí za péči v termínech a dlouhodobě nemá závazky po splatnosti.

„Neexistuje žádný reálný důvod k omezování služeb poskytovaných našim klientům,“ zdůraznily mluvčí obou pojišťoven a vyzvaly klienty, aby neváhali obrátit se na svoji pojišťovnu, když jim bude odmítnuta péče kvůli vyčerpanému limitu. Zajistí jim péči v jiné nemocnici.

Také AČMN dnes v prohlášení pro ČTK uvedla, že nemocnice sdružené v asociaci v případech ohrožení života nebo zdraví poskytnou péči vždy.

Náchodská nemocnice na dotaz ČTK nechtěla odhadovat počty pacientů, jichž se omezení dotkne. „Omezení se netýká porodnic a novorozeneckých lůžek, v ambulancích péče poskytnuta bude, ale k hospitalizaci přistoupíme pouze v případě, že zdravotní stav přímo ohrožuje život,“ uvedl náměstek léčebně preventivní péče primář Antonín Housa.

Vedení nemocnice předpokládá, že se postupně dotkne omezení i pojištěnců dalších pojišťoven. Podle ředitele je nemocnice personálně i technicky připravena péči poskytnout a pacienty přijmout. „Je mi naprosto jasné, že pro potenciální pacienty je takové opatření nepříjemnou komplikací, ale za současné kritické situace nemocnice, která je především způsobena vyhláškou o úhradě péče, nemohu postupovat jinak,“ uvedl Vávra.

Hradecký kraj letos v červnu rozhodl o sloučení rychnovské a náchodské nemocnice. Obě už od konce roku 2011 řídí jeden ředitel a většinu agend mají sjednocenou. Náchodská nemocnice má 720 lůžek, rychnovská 450.

Úhradovou vyhlášku kritizuje Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů, žádá novelu, aby ještě do konce roku šlo do nemocnic víc peněz. Ministerstvo to odmítlo, vyhlášku nelze podle něj už změnit.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!