Přejít na obsah

Nadace Olgy Havlové udělila ceny za pomoc postiženým

zpět
30.5.2017
Nadace Olgy Havlové
zvětšitNadace Olgy Havlové
Autor: Nadace Olgy Havlové

Nadace Olgy Havlové | Autor: Nadace Olgy Havlové

 

Cenu Olgy Havlové letos získala předsedkyně ostravské společnosti Roska Naděžda Nováková. Odborná porota ocenila Novákovou za dlouholetou pomoc lidem s roztroušenou sklerózou.

Letos poprvé Nadace Olgy Havlové udílela také Cenu veřejnosti. Na slavnostním vyhlášení v pražském Černínském paláci ji včera převzal právník Michal Šimůnek, který pomáhá lidem s dědičnou neuropatií. Letošní laureátku porotci vybírali z 26 navržených kandidátů. „Porota každý rok stojí před nelehkým úkolem, ocenění si totiž zaslouží všichni.

Letos při rozhodování, že cena poputuje paní Naděždě Novákové, přihlížela k tomu, že se problematice věnuje dlouhou dobu,“ řekla Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. „Největší zásluhou paní Novákové je každoroční pořádání konference pro pacienty s tímto onemocněním a jejich rodinné příslušníky,“ doplnila.

Nováková, která sama trpí roztroušenou sklerózou, se stala předsedkyní ostravské pobočky společnosti Roska v roce 2003 a jako dobrovolnice vykonává funkci doposud. Kromě každoroční vzdělávací konference organizuje pětapádesátiletá matka dvou dcer také zájezdy, semináře nebo rekondiční pobyty. Nováková byla za svou práci odměněna bronzovou plastikou Olbrama Zoubka nazvanou Povzbuzení.

Sošku anděla z chráněné dílny Modrý klíč, která je určena pro vítěze Ceny veřejnosti si z Černínského paláce odnese turnovský rodák Michal Šimůnek. O jejím držiteli mohli lidé poprvé rozhodovat v internetovém hlasování. „Každý rok jsme mohli ocenit pouze jednoho z řady nominovaných. Toto je příležitost zviditelnit více příběhů,“ řekla Granja. Do hlasování se během měsíce zapojilo více než 10.000 lidí. Volili ze stejné skupiny nominovaných jako odborná porota.

Oceněný právník Šimůnek stál v roce 1999 u zrodu Společnosti C-M-T, která podporuje lidi s dědičnou neuropatií, onemocněním zvaným Charcot - Marie - Tooth. Tato nemoc se projevuje postupným zhoršováním hybnosti dolních i horních končetin následkem poškození jejich periferních nervů. Šimůnek chorobou sám trpí, v současné době je již plně odkázaný na invalidní vozík. Právnické vzdělání využívá k pomoci druhým, postiženým poskytuje zdarma odborné sociální a právní poradenství.

Ocenění, jež bylo z podnětu Havlové poprvé uděleno v roce 1995, má zvýšit všeobecné povědomí o životě lidí se zdravotním postižením. Nadace Olgy Havlové laureáty letos ocenila potřiadvacáté. Loni Cenu získal nevidomý fotograf Václav Fanta.

Mezi hosty ceremoniálu byli také ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), místopředsedkyně Senátu Miluše Horská nebo náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja.


Komentovat článek: Nadace Olgy Havlové udělila ceny za pomoc…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné