Naděje na pohotovost na Tachovsku vyhasly

Tachovsko nadále zůstává bez odpolední a víkendové chirurgické pohotovosti. Stod, Plzeň,Cheb nebo Mariánské Lázně. Tam musí pacienti, kteří potřebují ošetřit na chirurgické pohotovosti. Na Tachovsku neuspějí.

Proto se Plzeňský kraj rozhodl najít provozovatele chirurgické pohotovosti na Tachovsku, ale i druhý pokus byl opět neúspěšný. Kraj nabídl případnému zájemci podporu přes pět milionů korun, přesto nikdo neprojevil zájem. „Do vypsané veřejné zakázky, která nabízela za provozování chirurgické pohotovosti na roky 2015 a 2016 bez daně 5,2 milionu korun, se nikdo nepřihlásil. Hejtmanství proto zakázku zrušilo, o vyhlašování nové už neuvažuje,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Obyvatelům Tachovska tak nadále nezbývá, než cestovat za chirurgickou pohotovostí do jiných okresů. Tu například nabízí Nemocnice Mariánské Lázně. „Už od desátého června provozujeme chirurgickou pohotovost denně včetně sobot a nedělí od sedmi do devatenácti hodin,“ sdělila Deníku jednatelka nemocnice Renata Hanusová. „Nový majitel se tak rozhodl zejména kvůli občanům Mariánských Lázní a také občanům Tachovska, kde odpolední chirurgická pohotovost prakticky nefunguje,“ dodala jednatelka s tím, že mariánskolázeňská nemocnice by se do výběrového řízení přihlásila, ale kraj nastavil takové podmínky, do kterých se nevešla. Například tím, že je mimoúzemí Plzeňského kraje.

Za alespoň takové řešení pohotovosti v nedalekých Mariánských Lázních je ráda starostka Plané Martina Němečková. Na Tachovsku chybí akutní lůžková péče už patnáct let, od doby zrušení nemocnice právě v Plané. Spádová je ve Stodu, kam je špatné spojení. více na straně 2 Naděje na chirurgickou pohotovost vyhasly

Planá tak roky bojovala za znovuotevření nemocnice. Teď by stačilo najít provozovatele chirurgické pohotovosti. V Plané funguje dětská pohotovost večer, přes noc a o víkendech. Ošetří ale například jen štípanec od hmyzu nebo pomohou o víkendu při nemocech s horečkou. Rodiče s dítětem se zlomenou rukou nebo řeznou ránou stejně musí jinam. „Dva roky jsem prosila ministra zdravotnictví přes hejtmana, aby se spojila hejtmanství Plzeňského a Karlovarského kraje. Aby se domluvili a spojili. Nebyla jsem ale úspěšná,“ popsala starostka Němečková situaci, kdy oba kraje by mohly pomoci při zřízení akutní chirurgické péče.

„Kraj nejprve vyhlásil výběrové řízení a nabídl 2,6 milionu,nikdo se nepřihlásil, tak to zvýšili na 5,2 milionu korun. To už byla reálnější částka. Protože tu ale lékaři nejsou. Muselo se tedy začít domlouvat, kdo sem bude jezdit sloužit. Bylo jasné, že neseženeme potřebných osm doktorů. Chtěla jsem tedy zmírnit požadavky výběrového řízení, aby se sloužily jen víkendy. I tady jsem ale u kraje nebyla úspěšná,“ dále popsala situaci Němečková.

V Plané tedy chirurgická ambulance a pohotovost funguje jen v pracovní dny. Tachovsko je ale podle radní Mileny Stárkové nadstandardně pokryto záchrannou službou. Výjezdová místa jsou v Tachově, Stříbře, Plané a Konstantinových Lázních.

Ohodnoťte tento článek!