Nadstandard bude levnější

Titulní obrázek

Ministr Tomáš Julínek přichystal pro české pacienty velké překvapení. Už od příštího ledna chce dát lidem možnost, aby si mohli legálně připlatit na lepší kyčelní kloub, zubní plombu, na lehčí sádru nebo na kvalitnější oční čočku. A oproti dnešku by na nadstandard přispívaly i pojišťovny. Počítá s tím novela zákona o zdravotním pojištění…

kterou bude v nejbližší době projednávat vláda. Původně měla být tato novinka až v Julínkově „velké reformě“, která počítala i s kontroverzní privatizací pojišťoven a která neprošla ve vládní koalici.

Možnost dokoupit si lepší služby ale nikomu v koalici nevadí a Julínek má šanci, i když oproti dnešku jde o velký obrat. Pokud chce dnes pacient lepší plombu nebo lepší kyčelní kloub, musí si ho zaplatit úplně celý. Pokud projde Julínkův návrh, doplatí si lidé jen rozdíl mezi lepším kloubem a tím nejlevnějším, který běžně platí pojišťovna celý. Na lepší služby se také půjde připojistit.

Kdo trvá na lepší péči, má šanci, že od příštího roku ušetří. Třeba důchodci dnes mají běžně nárok jen na nejlevnější kyčelní kloub: stojí 22 tisíc korun a plně ho hradí pojišťovna. Na kvalitnější „necementovaný“ kloub, který je pevnější a déle vydrží, mají nárok jen mladší lidé. Ti starší ho musí zaplatit celý, což stojí kolem 60 tisíc.

Julínek si od svého návrhu slibuje, že zmenší korupci ve zdravotnictví. „Dnes doktoři pacientům běžně říkají: dejte mi soukromý dar a já vám dám lepší kloub. To úplně odpadne,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Pokud zákon projde, měla by se rozšířit nabídka nadstandardních služeb a lékaři se ocitnou pod větším tlakem je nabízet. Pacientovi ale budou muset předem říci, že existuje i plně hrazená alternativa.

„Pojišťovna většinou plně hradí velmi dobré čočky. Některé dražší čočky, které se dávají například po operaci sítnice, jsou ale ještě kvalitnější. Pacienti je lépe snášejí a je u nich menší riziko pooperačních komplikací,“ říká primářka očního oddělení z hradecké fakultní nemocnice Alena Feuermannová. Julínkův návrh podporují nemocnice i lékařská komora.

Se šéfem komory Milanem Kubkem je přitom Julínek na kordy a neshodne se s ním skoro v ničem.

„Pokud bude možnost připlácet nebo připojistit se na zdravotní péči, tak to vítáme. Volali jsme po tom dlouho. Text zákona jsme ale ještě neviděli a nikdo o tom s námi nejednal,“ říká mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!