Přejít na obsah

Nadstandard za příplatek

zpět
14.6.2010
lékař, ordinace, praktik
zvětšitlékař, ordinace, praktikZdroj: www.mdk.niedrsachsen.de

lékař, ordinace, praktik | Zdroj: www.mdk.niedrsachsen.de

 

Ministerstvo zdravotnictví patří sice se svým rozpočtem ve výši necelých osmi miliard korun spíše mezi menší úřady, jeho význam to však nesnižuje. Zdravotními pojišťovnami, jimž vydává ministerstvo licenci k podnikání, totiž ročně proteče víc než dvě stě miliard korun.

Už jen proto nebude povolební vyjednávání expertů stran na zdravotnictví jednoduché.

HLAVNÍ CÍL

Naznačila to i první schůzka, která se uskutečnila minulé úterý a nepřinesla žádné konkrétní závěry. „Nastínili jsme si témata a stanovili hlavní cíl. Tím je, že české zdravotnictví musí být reformováno tak, aby se nezadlužovalo, rozvíjelo a bylo finančně udržitelné. A měl by být zachován systém veřejného zdravotního pojištění,“ shrnul výsledky exministr zdravotnictví Tomáš Julínek, vyjednávač za ODS.

Jedním z nejdůležitějších a zároveň nejobtížnějších úkolů bude vymezit standard zdravotní péče hrazené ze základního zdravotního pojištění. O potřebě stanovit standard volají už mnoho let odborníci bez ohledu na politickou příslušnost. Kromě stomatologie se jej však dosud v žádném oboru definovat nepodařilo.

Věci veřejné (VV) jako jediná strana z případné koaliční trojky požadují, aby úhradu základní péče zprostředkovávala jediná státní pojišťovna, která bude efektivně hospodařit pod ministerstvem zdravotnictví. Zbylé pojišťovny, kterých je v současné době včetně VZP devět, by poskytovaly pouze připojištění pro nadstandard.

STÁLÝ ZÁJEM

Právě otázka počtu zdravotních pojišťoven a jejich postavení v systému bude dalším klíčovým bodem jednání. Nová vláda bude muset řešit i jejich financování, neboť dle aktuálních odhadů dojdou některým pojišťovnám na přelomu letošního a příštího roku miliardové přebytky našetřené během posledních tří let.

V úvahu připadá zvýšení plateb za lidi, za které pojištění platí stát. To by vytvořilo tlak na výdaje státního rozpočtu. O možném přílivu peněz do zdravotnictví se však na povolební expertní schůzce zatím údajně nehovořilo.

„Dohodli jsme se na pilíři, že všechny návrhy a změny budeme poměřovat tím, zda směřují k ekonomické stabilizaci, nebo naopak,“ uvedl pouze další vyjednávač za ODS Marek Šnajdr. Živá diskuse bude zřejmě i o regulačních poplatcích, které zamýšlejí VV zrušit, a naopak ODS a TOP 09 zachovat.

Průměrná doba přežití ministra zdravotnictví ve funkci je sice za dobu existence samostatné České republiky pouhých čtrnáct měsíců, ale o tento post je stále zájem. Neodmítl by jej dle vlastního vyjádření ani například dosavadní náměstek resortu Šnajdr.

Jako o dalších kandidátech se hovoří o exministru Julínkovi, Borisovi Šťastném, Milanu Cabrnochovi a Daniele Filipiové z ODS. Kandidátem VV je Martin Jan Stránský a TOP 09 Vladimír Pavelka a Leoš Heger.


Klíčová slova

Autoři

Lukáš Novotný, Euro

Související články

2.6. ODS: Na placení operací nepřistoupíme ODS: Na placení operací nepřistoupíme
13 příspěvků

Komentovat článek: Nadstandard za příplatek

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nadstandard za příplatek

Komentáře

dalších 7 komentářů
BLB Počet pojišťoven je zástupné téma  | 14. 06. 2010 17:38

Já si zachovávám svoji neskromnost. Přál bych si reformu přínosnou pro svobodné léčení lékařů a pro spokojenost pacientů. Spokojenost politiků mi nic nepřinese. * Proto nectím naše socialistické, centralistické zdravotnictví s netransparetním uložením našich peněz ve veřejném pseudopojišťovacím systému, který umožňuje jejich rozkrádání řádově v desítkách miliard korun.

Silver 69 Počet pojišťoven je zástupné téma  | 14. 06. 2010 13:51

Blbe, brzdi!! Já nejsem pro britský model. Naopak, bližší je mi model holandský. Jde mi ale o to, že je nutné, aby se politici rozhodli, který systém tady bude. A to raději obětuji i svůj lepší nizozemský model, jenom aby přijali nějaké řešení.

BLB VV a jedna pojišťovna  | 14. 06. 2010 12:48

Čte se to hezky! Ale to by se naši politici nesměli bát občanské svobody, svobody lékařů a svobody pojišťoven. Jo, když máme nevymahatelné právo, máme vše těžší a vše nepřirozeně šroubujeme do jednoho mustru!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné