Přejít na obsah

Nadváhu má 63 procent mužů a 46 procent žen, mužů přibývá

zpět
20.7.2010
obezita, váha
zvětšitobezita, váhaZdroj: ning.com

obezita, váha | Zdroj: ning.com

 

Muži v Česku si méně než ženy připouštějí problémy s nadbytečnými kilogramy a tloustnou. Podle nejnovějších zjištění má nadváhu 63 procent Čechů a 46 procent Češek. Za šest let přibylo mužů s nadváhou o tři procenta, u žen jsou čísla zhruba stejná.

Ženy také více než muži usilují o štíhlost tím, že si upraví jídelníček - jedí ovoce a zeleninu zhruba dvakrát častěji než muži.

Zjistili to statistici v Evropském výběrovém šetření o zdravotním stavu (EHIS CR), které dělali v roce 2008 a nyní zveřejnili výsledky.

Hodnotili index tělesné hmotnosti BMI (BMI se vypočítá dělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky postavy v metrech), fyzickou aktivitu a spotřebu ovoce a zeleniny. K sedmnáctiprocentnímu rozdílu v nadváze mezi muži a ženami přispívá podle nich i to, že hranice pro nadváhu je pro obě pohlaví stejná (BMI 25).

Muži vzhledem k tělesné konstrukci dosahují těchto hodnot snáze, a tak mají 2,4 krát vyšší pravděpodobnost nadváhy.

Mužů s nadváhou je sice víc, ale většinou se drží kolem BMI 27, zatímco nad hranicí obezity (BMI 30) už je situace vyrovnaná, překročilo ji 17,4 procenta mužů a 17,5 procenta žen. Při měření v roce 2002 bylo obézních méně - hranici překročilo 13,4 procenta mužů a 16,1 procenta žen.

S věkem problémů s nadváhou přibývá. Lidé starší 44 let mají pětkrát vyšší pravděpodobnost nadváhy než lidé mladší, z toho ženy dokonce 7,5krát. Po 75. roce věku s úbytkem kostní a svalové hmoty BMI klesá.

Průměrná výška českých mužů je 177,7 centimetru, žen 165,3. Ve srovnání s rokem 2002 se u mužů výška zásadně nezměnila, u žen nepatrně zvýšila - muži měli 177,8 centimetru, ženy 164,9.

Průměrná hmotnost mužů je 83,6 kilogramu, ženy váží průměrně 69,2. V roce 2002 vážili muži 82,1 kilogramu, ženy 68,4. Mezi oběma měřeními stouplo průměrné BMI - u mužů z 26 na 26,5, u žen z 25,2 na 25,4. Nejvyšší průměrná hmotnost u mužů je od 45 do 54 let, u žen od 55 do 74 let.

Mezi muži a ženami zjistili statistici rozdíly v pohybové aktivitě i stravování. U mužů je pravděpodobnost vysoké fyzické aktivity 1,4krát vyšší, v lehké fyzické aktivitě včetně chůze rozdíly mezi muži a ženami ale nejsou.

Denně jí ovoce 57 procent mužů a 75 procent žen, zeleninu 53 procent mužů a 66 procent žen, ovocné džusy a zeleninové šťávy deset procent mužů a 11 procent žen. Více jedí zeleninu ženy od 45 let věku, v případě ovoce rozdíl není. Naopak lidé mladší 45 let častěji pijí džus.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

10.12. Slazené nápoje by se měly danit jako cigarety, říká expert z USA Slazené nápoje by se měly danit jako cigarety, říká expert z USA
3 příspěvků
4.9. Obezita Obezita
1 příspěvků
6.6. Antiobezitika dnes
0 příspěvků

Komentovat článek: Nadváhu má 63 procent mužů a 46 procent žen,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nadváhu má 63 procent mužů a 46 procent žen,…

Komentáře

1 komentář
Jiří Votýpka Ano 63 % mužů ja také ve stresu!  | 20. 07. 2010 12:40

Stres, nezaměstnanost, rozlad v rodině, nezdárné děti, nespravedlivý šéf a vztek na ty co to u nás řídí to je vše stres. Při stresu se řada jedinců musí uklidňovat. Část to řeší sexem, část pitím a část obžerstvím. Ne v poslední řadě je též to, že se šetří na kvalitní a zdravé stravě. Někomu musí stačit špekáčky, tučné maso, hospodská strava a to co vykrmila USA - průmyslově vyráběná kuřata plná růstových hormonů. A máte tu takovou populaci jakou máme. Vedoucí šílenci to chtějí řešit zdražením tučných potravin - všiměme si ne zlevněním těch zdravých. To je prokletí doby to je zlaté tele dneška - vydělat, okrást atd.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné