Přejít na obsah

Nahnutý osud reformy: VV na ní chtějí dále pracovat

zpět
16.5.2011
dokumenty, papíry
zvětšitdokumenty, papíryZdroj: sophia.smith.edu

dokumenty, papíry | Zdroj: sophia.smith.edu

 

Plán premiéra Petra Nečase (ODS), že se vláda do konce června shodne na zásadních reformách, včetně té zdravotnické, se začíná pomalu bortit. Podle Věcí veřejných není Hegerův balík změn vůbec projednán, tvrdí, že celé znění reformy ani neznají.

Ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) čeká těžký boj. Nejmenší koaliční partner, Věci Veřejné, totiž pravděpodobně nepodpoří jím představené zákony.

„Jsme zděšeni, ale my tu reformu skutečně neznáme. Celkovou reformu dvakrát přinesl na K9, dvakrát jsme chtěli další informace.. A teď jsme se dozvěděli, že ji představuje odborům, ale není to dojednáno,“ uvedl v České televizi předseda VV Radek John.

Podle něj by se o konkrétních bodech reformy mělo dále jednat. „Rozhodně ji musí přinést v celku a ne vytrhávat někde sto korun za nemocnice, což je kontroverzní. Za měsíc se K9 sešla jednou, vůbec se na tom nepracovalo,“ dodal John.

Reforma projít musí, jinak…

Zbylé koaliční strany takovou interpretaci odmítají. „VV už měsíce hledají záminky, jak ODS a koalici vydírat. Odmítám na takové hříčky naskakovat,“ zlobí se na Johna někdejší náměstek ministra Marek Šnajdr (ODS).

Podle něj jsou reformní kroky prioritou, bez nich se zdravotnictví ocitne ve vážných problémech. Pokračování koaliční spolupráce podmiňuje schválením zdravotnické reformy také TOP 09.

„VV musí upustit od stylu ‚opozice v koalici‘ a zveřejnit doklady o účetnictví strany,“ uvedl pro LN šéf klubu Petr Gazdík.

A brání se i ministerstvo, podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Pavelky byla několikrát koaliční schůzka odložena kvůli vnitřním problémům koaličních partnerů.

John: Musíme rozhodnout o setrvání v koalici

Podle Johna je nutné se také rozhodnout, zda VV zůstanou ve vládě. V takovém případě chtějí VV ve vládě zastávat takové pozice, aby mohly účinně bojovat proti korupci. Na dotaz moderátora připustil, že takovou pozicí je i ministerstvo spravedlnosti.

Myšlenku, že by VV obsadily ministerstvo spravedlnosti a jeho hlavou by se stala současná předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake, označil za novinářskou spekulaci. „Je to velmi zajímavá myšlenka. Protože na ministerstvu spravedlnosti musí být člověk, který má právnické vzdělání, jinak je to nemožné, je to nesmysl. Karolína Peake ho má, ale tím nevznáším tento požadavek a to je o jednání,“ řekl John.

Současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale řekl, že pro jeho stranu by příchod VV na ministerstvo spravedlnosti představoval problém. Řekl, že pokud nemají mít VV kvůli svému spojení s bezpečnostní agenturou ABL nic společného s ministerstvem vnitra, pak to platí stejně i pro spravedlnost.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

14.4. Je potřebná spoluúčast u doktora? Proč a jaká? Je potřebná spoluúčast u doktora? Proč a jaká?
13 příspěvků
31.3. Nadstandard, nebo život! Nadstandard, nebo život!
11 příspěvků
30.3. Tak trochu retro Tak trochu retro
16 příspěvků
21.7. Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou
4 příspěvků
26.2. Obama u republikánů opět narazil s návrhem reformy zdravotnictví Obama u republikánů opět narazil s návrhem reformy zdravotnictví
1 příspěvků

Komentovat článek: Nahnutý osud reformy: VV na ní chtějí dále…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nahnutý osud reformy: VV na ní chtějí dále…

Komentáře

další 4 komentáře
Juraj Hoši a holky z véček  | 16. 05. 2011 17:45

Nezlobte se , ale to fakt může napsat nebo citovat jenom člověk, který nemá tuchy, jak to ve zdravotnictví podle paušálu a výkonem chodí, nebo úplný blb.

Jiri Zelezny Hoši a holky z véček  | 16. 05. 2011 15:38

"Každý, který těmto nezbytným změnám (zavedení DRG) brání nebo je problematizuje a tím odsunuje v čase, jde proti zájmu drtivé většiny občanů." Zamer financovat nemocnice prostrednictvim plateb za diagnozu neni potreba problematizovat z toho jednoducheho duvodu, ze tento system problematicky jiz je. Kvalitativne neni o nic lepsi nez financovani prostrednictvim pausalu, prip. s vyuzitim statistik o vyuziti luzkoveho fondu.

člověk léčený Hoši a holky z véček  | 16. 05. 2011 13:15

O co jde ? O prachy ? O věčnost ? Jít ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné