Náhrada pro Diag možná až 13 miliard

Titulní obrázek

Poradenská firma vypracovala posudek se čtyřmi možnými variantami náhrady škody, z nichž nejvyšší má udávat částku převyšující 13 miliard. Částka deset miliard, kterou zveřejnily Hospodářské noviny, odpovídá nejnižšímu odhadu Ernst & Young…

Více než 13 miliard korun bude možná muset Česká republika zaplatit jako náhradu škody společnosti Diag Human, která v arbitráži žaluje ČR za překažení obchodu s krevní plazmou z počátku devadesátých let.

„Podle posudku poradenské firmy Ernst & Young by náhrada škody s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, mohla dosáhnout až 13,5 miliardy korun,“ sdělil Právu dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Poradenská firma podle zdroje vypracovala posudek s celkem čtyřmi možnými variantami náhrady škody, z nichž nejvyšší má udávat právě částku převyšující třináct miliard.

„Částka deset miliard, kterou zveřejnily Hospodářské noviny, odpovídá nejnižšímu odhadu Ernst & Young,“ dodal zdroj.

O případu, který se táhne už deset let, rozhoduje arbitráž. První posudek byl podle právního zástupce Diag Human Jana Kalvody vyhotoven společností Ernst & Young už v srpnu roku 2005 a nynější ho upřesňuje.

„Toto upřesnění nemá být zveřejněno, slouží jen jako podklad pro rozhodčí senát. Ten jím sice není vázán, ale jedná se o odborný důkaz, navíc od společnosti, kterou si ČR k vypracování posudku vybrala,“ řekl Právu Kalvoda.

Podle něho se jedná o jeden z posledních klíčových důkazů k rozhodnutí o výši škody a nyní se zdá, že byly již všechny důkazy předloženy.

„Obě strany by nyní měly podat závěrečné návrhy a rozhodnutí rozhodčího senátu by mělo padnout do konce letošního roku,“ dodal Kalvoda.

Posudek již podle vedoucí oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcích majetkových Izabely Noveské na úřad dorazil.

„Posudek dorazil v termínu a nyní je několikasetstránkový materiál předmětem studia právnického týmu. Jsme ale vázáni mlčenlivostí, a tak další podrobnosti nemohu sdělit,“ řekla Právu Noveská.

Ministr je pro zveřejnění

Dosud utajovanou smlouvu mezi státem a Diag Human chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zveřejnit.

„Ministr již podepsal návrh zveřejnění smlouvy, nyní musí ještě jeho záměr projednat vláda,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Diag Human podle Kalvody navrhoval zrušení části smlouvy o vzájemné povinnosti mlčenlivosti od roku 2003.

Martin Procházka, Václav Pergl, Právo

Náhrada pro Diag možná až 13 miliard
Ohodnoťte tento článek!